Starship SN15 przygotowywany do lotuStarship SN15 przygotowywany do lotu

Kolejny prototyp, Starship SN15 trafił już na stanowisko startowe i rozpoczął swój cykl testów poprzedzających lot testowy. W bazie SpaceX w Boca Chica, zwanej również Starbase, równolegle trwa budowa kolejnych prototypowych statków. SN15 zawiera wiele usprawnień i ulepszeń względem poprzednich prototypów.

Trwa rozwój i intensywne testowanie kolejnych prototypów statku Starship. Do tej pory każdy z prototypów poprawnie startował, wznosił się na zaplanowaną wysokość i wykonywał manewr flip. Gorzej wygląda kwestia samego lądowania, czego skutkiem jest brak pełnego sukcesu w postaci prototypu, który przetrwał cały lot testowy. Czy tym razem będzie inaczej?

Starship SN15

Kolejny prototyp, oznaczony numerem 15 zawiera wiele poprawek dotyczących budowy, awioniki, oprogramowania, a także silników z którymi bywały problemy. Znając jednak rozmach inżynierów SpaceX, poprawek jest z pewnością znacznie więcej. Prototyp znajduje się obecnie na stanowisku startowym i pomyślnie przeszedł test kriogeniczny, polegający na zatankowaniu bardzo mocno schłodzonego paliwa do zbiorników.

Proces przemieszczania SN15 na stanowisko startowe można obejrzeć w materiale NASASpaceflight:

O zmianach wspomina w swoim tweecie także szef SpaceX, Elon Musk:

Czy tym razem będzie sukces?

Fani SpaceX bardzo by chcieli, żeby wreszcie udało się wylądować. Byłby to ogromny sukces. Biorąc pod uwagę ilość poprawek jakie wniesiono do tego egzemplarza, jest na to całkiem spora szansa. Cały zespół pracuje w pocie czoła, aby osiągnąć ten historyczny sukces. Wartym odnotowania jest też fakt, że pełne lądowanie zamknęło by niedowiarkom i krytykom usta. Kto jak kto, ale firma Muska pokazała już wielokrotnie, że wie co robi.

Tak obecnie prezentują się postępy prac przy kolejnych prototypach. Stan aktualny na dzień 13 kwietnia 2021. 

Starship to najnowsza generacja statków kosmicznych i rakiet nośnych firmy SpaceX. Docelowo pojazd ma być w stanie zabrać nawet 100 osób w kosmos. Średnica kadłuba to 9 metrów, wysokość około 120 metrów. Pojazd składa się z rakiety nośnej (Super Heavy) oraz orbitera (Starship), którego prototypy, oznaczone jako SN, są obecnie testowane w Boca Chica.

Po serii udanych skoków z eksperymentalnymi silnikami Raptor, SpaceX wykonało loty próbne egzemplarzy SN8SN9SN10 i SN11. Pierwsze dwa loty loty zakończyły się eksplozją przy lądowaniu, jednak pozostałe cele zostały spełnione i testy można uznać za w większości udane. SN10 został zniszczony już po lądowaniu. Teraz swoje testy przed startem przechodzi wspomniany Starship SN15.

Grafika ilustracyjna: YouTube/ NASASpaceflight

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group