trzęsienie ziemi na Alasce

W nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego (19/20.10) na Alasce wystąpiło silne trzęsienie ziemi. Wstrząs miał magnitudę 7.5. Wydane zostały ostrzeżenia przed tsunami, jednak fala okazała się niewielka. Mimo znacznej siły wstrząsu, szkody również są nieznaczne.

Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.5, wraz z wstrząsami wtórnymi wystąpiło koło południa czasu miejscowego na Alasce. NOAA wydało w związku z nim ostrzeżenie przed tsunami i faktycznie, pojawiła się fala. Na szczęście była niewielka i nie spowodowała większych szkód. Samo trzęsienie, choć dość płytkie i silne, również nie doprowadziło do poważnych zniszczeń. Nie ma także informacji o osobach poszkodowanych.

Silne trzęsienie ziemi na Alasce

Do trzęsienia doszło w okolicach Sand Point – miasta zamieszkałego przez około 900 osób. Leży ono niecałe 1300 km na południowy zachód od Anchorage, największego miasta Alaski. Wstrząs o sile 7.5 magnitudy wystąpił o 12:54 czasu lokalnego (22:54 czasu polskiego) na głębokości 30 kilometrów. W związku ze wstrząsem NOAA wydało ostrzeżenie przed tsunami. Fale faktycznie wystąpiły, jednak osiągnęły nie więcej niż 60 cm wysokości. Nie ma informacji o poważnych szkodach, a jedyne straty to niewielkie uszkodzenia zacumowanych w portach łodzi.

Sam wstrząs również nie spowodował poważniejszych zniszczeń, nie ma także informacji o osobach poszkodowanych. Mimo tego kilkaset osób ewakuowano w związku z zagrożeniem falą tsunami. Alert od NOAA został jednak obniżony z zagrożenia na informację o możliwości fali. Po kilku godzinach i kolejnych pomiarach ostrzeżenie oficjalnie odwołano.

Trzęsienia o takiej, a nawet większej sile, nie są czymś wyjątkowym na Alasce. Rejon wybrzeża Pacyfiku to wielka strefa subdukcji, czyli “wciągania” jednej płyty tektonicznej pod drugą. Od Nowej Zelandii, przez Indonezję, Filipiny, Japonię i Kamczatkę, po Alaskę, zachodnie USA, Amerykę Środkową i Andy ciągnie się pas częstych trzęsień ziemi. Te najsilniejsze występują właśnie na granicach płyty pacyficznej. Kalifornia, Japonia, czy właśnie Alaska nawiedzane są przez silne trzęsienia co kilkanaście lat. Katastrofalnej siły wstrząsy występują również w Peru, Chile, Meksyku, na Filipinach, czy Indonezji. Granica płyty wyznacza także rejon znacznej aktywności wulkanicznej. Z pacyficznym pierścieniem ognia związane są takie wulkany jak Sinabung, Krakatau, Tambora, Góra Świętej Heleny, Sakurajima, czy słynna góra Fuji. Również wulkany w Meksyku, Andach, czy amerykańskie Góry Skaliste są efektem oddziaływania strefy subdukcji płyty pacyficznej.

Zdjęcie ilustracyjne: Getty Images
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group