Sangay

Po okresie wzmożonej aktywności, ekwadorski wulkan Sangay wybuchł z dużą siłą. Obłok erupcyjny został wyrzucony na wysokość 12 kilometrów. Góra wcześniej generowała spływy piroklastyczne. Wzrosła też aktywność sejsmiczna wokół stożka.

Wulkan Sangay to mierzący blisko 5250 metrów stratowulkan, położony w rzadko zaludnionym regionie Morona Santiago na południu Ekwadoru. To jeden z najaktywniejszych wulkanów w kraju. Po krótkim okresie spokoju, od maja br. jego aktywność ponownie wzrosła. W ostatnich dniach sejsmolodzy obserwowali wzmożoną aktywność sejsmiczną i podwyższoną emisję pyłów.

Do dużej erupcji doszło wczoraj (20.09) przed południem czasu polskiego. Obłok erupcyjny wzniósł się na 10-12 kilometrów. Zdarzenie było jednak krótkotrwałe – dane satelitarne wskazują, że obłok erupcyjny zaczął się rozpływać już około dwie godziny po erupcji. Mimo krótkiego czasu zdarzenia, w okolicy zapanował chaos. Opady popiołów odnotowane zostały między innymi w prowincjach Chimborazo i Bolivar. Głównie w tych regionach działają służby porządkowe, koordynujące sprzątanie i pomoc dla poszkodowanych. Nawet 1-3 mm pyłu wystarczą, aby zniszczyć uprawy. Popiół wulkaniczny stanowi także śmiertelne zagrożenie dla samolotów. Również jego wdychanie doprowadzić może po dłuższym czasie do uszkodzenia płuc, a nawet uduszenia.

Na chwilę obecną nie ma informacji o poszkodowanych, ani planów masowej ewakuacji. Trwają jednak działania prewencyjne, w tym ewakuacja części mieszkańców, którzy znajdują się w regionie najbardziej zagrożonym następnym, ewentualnym opadem popiołów. Według aktualnych danych sytuacja się uspokoiła, jednak wulkan pozostaje w stanie podwyższonej aktywności. Istnieje ryzyko kolejnych erupcji i dalszej emisji popiołów. Geolodzy nie przewidują jednak potężnej erupcji, a jedynie możliwe, kolejne incydenty podobne do tego z niedzieli.

Sangay to jeden z najaktywniejszych wulkanów w Ekwadorze. Jest stale aktywny przynajmniej od 1628 roku. Szczyt wulkanu wznosi się na 5230 metrów nad poziomem morza. Sama góra znajduje się na niezamieszkałym terenie, jednak w promieniu kilkudziesięciu kilometrów znajdują się większe skupiska ludzi. W dolinach rzecznych, biegnących od wulkanu, znajdują się liczne wioski i kilka większych miast. Z kolei około 50 kilometrów na północny zachód od wulkanu leżu miasto Riobamba.

Zdjęcie ilustracyjne: Ekwadorski Instytut Geologiczny
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group