Starship: SpaceX rozpoczęło przygotowania do lotu testowego!

Coraz więcej wskazuje na to, ze SpaceX rozpoczęło finalne przygotowania do pierwszego, testowego lotu w przestrzeń kosmiczną kompletnego statku Starship! Coraz więcej sygnałów płynących ze STARBASE w Boca Chica, oraz od obserwujących postępy prac przygotowawczych wskazują, że lot testowy jest blisko! 

Po serii problemów z uzyskaniem certyfikacji od FAA (Federalna Administracja Lotnictwa) na wykonywanie testowych lotów z Boca Chica i jej opóźnianiu, SpaceX zaraz po jej warunkowym otrzymaniu, ruszyło pełną parą z przygotowaniami do lotu w przestrzeń. Przygotowano wiele modyfikacji zarówno w rakiecie nośnej (boosterze) jak i w samym statku Starship. Firma niejednokrotnie dowodziła, że praca w myśl filozofii – zbuduj, przetestuj, wyciągnij wnioski, wdróż poprawki, jest właściwa. W krótkim czasie jako pierwsza na świecie spowodowała, że rakiety Falcon 9 stały się odzyskiwalne, znacznie obniżając koszty operacji.

Testy przedstartowe statku Starship!

Można by rzec – nareszcie! Po kilkunastu tygodniach względnej ciszy w temacie statku Starship, wprowadzeniu do projektu kolejnych poprawek, a także zmian w samej wieży startowej czy urządzeniu do tankowania, rozpoczęto ostateczne przygotowania do lotu testowego całego, kompletnego statku Starship. Już teraz wiadomo, że nie będzie podejmowana próba jego przechwycenia, a rakieta nośna (booster) oraz sam prototyp S24 mają bezpiecznie wylądować w wodach oceanu. Wszyscy jednak czekamy na planowaną datę startu, którą śledzić będą setki tysięcy fanów SpaceX na całym świecie. Od sukcesu bądź porażki testu, zależeć będą dalsze kroki, jakie podejmować będzie firma Elona Muska.

Po serii udanych skoków z eksperymentalnymi silnikami Raptor, SpaceX wykonało loty próbne egzemplarzy SN8SN9SN10, SN11 i SN15. Pierwsze dwa loty loty zakończyły się eksplozją przy lądowaniu, jednak pozostałe cele zostały spełnione i testy można uznać za w większości udane. SN10 został zniszczony już po lądowaniu, a SN11 został unicestwiony zdalnie po ostatnim manewrze flip. Starship S20 nie poleci w kosmos, obecnie stoi on na terenie “rakietowego ogrodu” w Boca Chica. Prototyp S21 został zezłomowany. Niebawem swoją rundę testów statycznych, w tym testów silników rozpocznie prototyp S25, w przygotowaniu jest także Booster 8.

Według szefa SpaceX, kolejne prototypy Starshipa, a więc egzemplarze powstałe po S20, będą zdolne do lotu orbitalnego. Nowe pojazdy powstają obecnie na terenie kompleksu STARBASE, gdzie oczekują także na swoje dalsze losy.

Tak wyglądają postępy przy montażu i testach kolejnych prototypów:

spacex starship lot
Postępy prac przy montażu kolejnych prototypów- stan na 2 listopad 2022 r. Źródło: twitter.com /_brendan_lewis
Grafika ilustracyjna: SpaceX / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group