Starship SN8 przeszedł statyczny test silnikówStarship SN8 przeszedł statyczny test silników

Starship SN8 nabiera realnych kształtów. To kolejny milowy krok do skoku, jaki ma wykonać najnowszy prototyp. “Latający elewator zbożowy” jak nazywano wcześniejsze prototypy, przeszedł udany test zapłonu trzech nowych silników Raptor, które wyniosą SN8 na prawie 20 km nad powierzchnię ziemi. 

Kolejny prototyp statku Starship, który ma zabrać ludzi na Marsa przeszedł w we wtorek, 20 października udany test statyczny zapłonu. Wbrew pozorom, to jeden z ważniejszych testów przed wystrzeleniem tej ogromnej konstrukcji na wysokość niemal 20 km. Zdjęciem wspominanych silników podzielił się kilka dni temu Elon Musk.

3 silniki? Finalnie będzie ich więcej

Starship wynoszony będzie na orbitę za pomocą rakiety o tej samej nazwie, napędzanej przez 24 do 31 silników Raptor. Sam statek kosmiczny pchać będą 3 silniki używane w próżni oraz kolejne 3 silniki w atmosferze. Podobnie jak statek, oraz pierwsze stopnie rakiet Falcon 9, również człon nośny Starshipa będzie automatycznie lądował na ziemi. Tak duża rakieta nigdy jednak nie miała okazji wystartować. Przed SpaceX jeszcze wiele miesięcy testów, zapewne także i nieudanych. Jednak do realizacji zadania coraz bliżej.

Sama próba uruchomienia trzech Raptorów na raz była dość widowiskowa, co widać na poniższym nagraniu.

Jakie będą kolejne kroki ?

Następnym krokiem przed “skokiem” SN8 będzie montaż górnej, opływowej części prototypu. Będzie to pierwszy raz, kiedy statek wyglądem będzie przypominał docelowy projekt. Dodatkowo pojawi się też usterzenie, które znacząco poprawi sterowność całej konstrukcji. W najbliższych tygodniach trwać będzie montaż tych elementów. Zapewne niebawem pojawią się informacje o kolejnych testach, jakie przejdzie statek przed swoim lotem.

Docelowo Starship ma zabrać w kosmos nawet sto osób jednocześnie. Pojazd po tankowaniu na orbicie Ziemi będzie w stanie dolecieć w niemal każdy zakątek naszego Układu Słonecznego. Pojazd posłuży początkowo do lotów na Marsa i Księżyc, później ku asteroidom, Wenus i księżycom gazowych olbrzymów. Pierwszy lot załogowy ma się odbyć, według obecnych planów, w 2024 roku, czyli dwa lata później niż początkowo planowano.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group