Starship SN8Starship SN8

Ledwie kilka dni temu udał się skok prototypu najnowszego statku firmy Elona Muska- SpaceX, a zespół już przygotowuje się do wystrzelenia jego ulepszonej wersji, Starship SN8. Rakieta ma już nabrać konkretnych kształtów, znanych z prezentacji z 2019 roku.

SpaceX idzie jak burza. Nie zdążył dobrze opaść kurz po poprzednim, udanym starcie, a już za chwilę rozpoczną się kolejne próby montowanego właśnie statku Starship SN8. Przeprowadzona zostanie kolejna porcja testów statycznych i dynamicznych, a ostatecznie skok statku na ponad 60 tysięcy stóp. Statek wyposażony będzie w boczne klapy oraz stożek nosowy, które umożliwią lepsze sterowanie rakietą. Dzięki temu przestanie też wyglądać jak latający silos.

Więcej silników Raptor

Jak wynika z dostępnych w mediach informacji, najprawdopodobniej tym razem SpaceX użyje trzech silników Raptor. To zmiana. Do tej pory skoki wykonywano na jednym silniku. Będzie to też pierwszy lot w którym trzy Raptory będą pracować razem. Docelowo Starship ma dysponować aż sześcioma silnikami Raptor, które będą w stanie dostarczać ładunek i ludzi daleko poza naszą planetę. Sam statek nie będzie służyć do wynoszenia ładunku bezpośrednio z ziemi. SpaceX użyje do tego rakiety Super Heavy zawierającej 30 silników Raptor.

Starship SN8

Bez wątpienia kolejny test to ważny krok w rozwoju projektu i przyszłych lotów na Księżyc czy na Marsa. Od powodzenia kolejnej misji zależy szybkość rozwoju kolejnych wersji Starshipa aż do jej finalnej wersji gotowej do lotu w przestrzeń kosmiczną. W chwili obecnej trwają prace nad złożeniem SN8 w jedną całość. Musk poinformował także, że lot testowy ma się odbyć w przyszłym tygodniu.

Poniższa animacja daje dobry ogląd na to jak ma wyglądać proces lądowania. Start odbędzie się w Boca Chica, które znajduje się w Teksasie.

Zdjęcie ilustracyjne: Darrell Etherington/ techcrunch.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group