Opady i ochłodzenie - prognoza na weekendOpady i ochłodzenie - prognoza na weekend

Po dość ciepłej końcówce tygodnia pojawią się opady i ochłodzenie. Nie oznacza to jednak kilku kresek na termometrach. Ostatniego dnia weekendu notować będziemy nawet 18 stopni Celsjusza. W niedzielę pojawią się też liczne przejaśnienia. Końcówka października przyniesie nam więc miłą odmianę od jesiennej szarugi i deszczu.

Ostatnie dni to pogodowa huśtawka. Stosunkowo niskie temperatury w ciągu dnia, mgły, opady deszczu i lokalne przymrozki. W czwartek z kolei w najcieplejszym momencie dnia było nawet 20 stopni Celsjusza. Nocami temperatury nie spadały poniżej 14 -15 stopni. Dokuczały jednak silniejsze porywy wiatru. Jaki więc trend będzie dominować w weekend? Czy również ciepły i w wielu miejscach pogodny piątek to zapowiedź równie ładnego końca tygodnia?

Deszczowa i pochmurna sobota

Pierwszy dzień weekendu to głównie opady i ochłodzenie, choć nie drastyczne. Przejaśnienia pojawią się na południu i południowym- wschodzie. Częściowo rozpogodzi się także w centrum i na wschodzie Polski. Termometry wskażą nawet 17 stopni na południu naszego kraju. Na wybrzeżu pojawi się silniejszy wiatr, w porywach do 50 km/h. Na Bałtyku możliwy sztorm słaby. Mocniej powiej również w górach – do 60 km/h w Bieszczadach, Pieninach i Karkonoszach. Na nizinach i poza wybrzeżem wiatr będzie na ogół słaby lub umiarkowany. Rano, oraz w nocy możliwe będą miejscami mgły. W związku z wędrówką mało aktywnego frontu, lub linii zbieżności wiatru, możliwe będą lokalne, przelotne opady, a być może także słabe burze na zachodzie, w centrum lub na południu kraju.

 

Prognozowana lokalizacja opadów i zachmurzenia na sobotę, 24.10.2020. Model: GFS
Prognozowana lokalizacja opadów i zachmurzenia na sobotę, 24.10.2020. Model: GFS.
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 24.10.2020. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 24.10.2020. Model: GFS

Niedziela z licznymi przejaśnieniami

Ostatni dzień tygodnia będzie już nieco pogodniejszy. Niestety, na wybrzeżu w dalszym ciągu występować będzie silniejszy wiatr, w porywach do 50 km/h. Chmur będzie zdecydowanie mniej niż w sobotę, co przełoży się na słoneczną pogodę w większości Polski. Rano, podobnie jak w sobotę, miejscami mogą pojawić się mgły. Dodatkowo w głębi kraju możliwe jest pogorszenie się jakości powietrza, w związku z sezonem grzewczym i ogólnie słabym wiatrem. Termometry wskazywać będą od 15 do nawet 18 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej będzie w Bieszczadach i w Tatrach.

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 25.10.2020. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 25.10.2020. Model: GFS

Jaki będzie kolejny tydzień?

Wstępnie można powiedzieć, że ostatni tydzień października to kolejne naprzemienne ochłodzenia i ocieplenia. Temperatury nie powinny już jednak przekraczać 20 kresek. Wystąpią kolejne, niezbyt silnie opady deszczu, a nieco intensywniej może popadać pod koniec tygodnia. W piątek na północy możliwy będzie bardzo silny wiatr osiągający w porywach ponad 100 km/h.

Grafika ilustracyjna: wxcharts.com

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group