Historyczny sezon. Theta 29 nazwaną burzą tropikalnąHistoryczny sezon. Theta 29 nazwaną burzą tropikalną

Na Atlantyku powstała burza Theta, 29 nazwana w tym sezonie. To także pierwszy raz w historii, kiedy wykorzystano tą nazwę. Nigdy wcześniej nie zanotowano takiej ilości burz tropikalnych w ciągu sezonu. Wiele wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec.

Obecny sezon huraganów zdaje się nie mieć końca. Bije on kolejne rekordy stając się historycznym. Po raz pierwszy wykorzystana została ósma litera greckiego alfabetu – Theta. Podobnie jak poprzednia Eta, układ otrzymał nazwę z listy rezerwowej, ponieważ zaplanowana lista nazw na sezon 2020 skończyła się.

29 burza tropikalna na Atlantyku

Zaledwie kilkanaście godzin temu depresja tropikalna została uznana za burzę. Obecnie niesie już intensywne opady deszczu, a także silny wiatr osiągający w porywach ponad 100 km/h i wyładowania atmosferyczne. Kieruje się ona w stronę Cieśniny Gibraltarskiej, choć może jeszcze nieco zmienić kierunek. Na trasie układu Jet Madeira, Wyspy Kanaryjskie i Azory powinny być bezpieczne. Theta nie osiągnęła jeszcze statusu huraganu, lecz to także nie jest wykluczone. Ciśnienie w oku burzy wynosi około 999 hPa. Burza obecnie rośnie w siłę i jest jeszcze przed szczytem swojej aktywności.

Prognoza aktywności burz tropikalnych i huraganów na Atlantyku. źródło: NHC
Prognoza aktywności burzy Theta na Atlantyku. źródło: NHC

To nie koniec sezonu

NHC w swojej prognozie informuje także o 40% szans na powstanie następnej burzy tropikalnej w rejonie Karaibów. Jeśli by do tego doszło, mielibyśmy 30 nazwaną burzę, która najpewniej dostała by nazwę 9 litery greckiego alfabetu – Iota.

Ostatni raz grecki alfabet był używany na Atlantyku w 2005 roku. Był to też pierwszy raz w historii, kiedy skończyła się lista nazw dla huraganów i burz tropikalnych. Do rekordowego, 2005 roku, brakuje już tylko jednej depresji tropikalnej, oraz dwóch, silnych huraganów.

Aktywnie u brzegów obu Ameryk

W dalszym ciągu aktywna pozostaje burza Eta. Były huragan czwartej kategorii, który uderzył z całą swoją mocą w Nikaraguę i Honduras kilka dni temu, teraz sprowadza ulewy na zachodzie Kuby i na Florydzie. Co więcej, mamy wspomniany już obszar burz nad Morzem Karaibskim.

Grafika ilustracyjna: windy.com/EUMETSAT
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group