sezon huraganów 2020

Od sierpnia wiadomym było, że sezon atlantyckich huraganów w 2020 roku przejdzie do historii. Ten moment właśnie nadszedł, wraz z powstaniem burzy tropikalnej Eta. Do tej pory tylko raz sięgnięto po zapasową listę nazw dla atlantyckich układów tropikalnych. W kwestii nazwanych burz, sezon 2020 właśnie wyrównał rekordowy dotąd wynik z 2005 roku!

Choć mamy połowę jesieni kalendarzowej i właśnie zaczął się ostatni miesiąc tej meteorologicznej, sezon huraganów na Atlantyku potrwa jeszcze miesiąc. Wody oceanu stopniowo się ochładzają, jednak nadal mogą generować burze tropikalne i huragany. Wraz z powstaniem burzy Eta w poniedziałek (1.11) rano czasu polskiego, wyrównany został rekord ilości nazwanych układów tropikalnych na Atlantyku, ustanowiony w 2005 roku. Eta stała się 28. nazwaną burzą sezonu i 29. układem w tym roku. Oznacza to, że sezon huraganów 2020 przechodzi właśnie do historii.

Eta zmierza do Nikaragui

Kolejny w tym roku huragan kieruje się na Amerykę Środkową. Układ Eta to 28. nazwana burza w tym sezonie. Powstała 29. października jako depresja tropikalna, kilkaset kilometrów na południowy wschód od Barbadosu. Wieczorem, 31. października czasu polskiego, układ otrzymał tymczasową nazwę Twenty-Nine. 1. listopada rano (czasu polskiego), już jako burza tropikalna, system otrzymał nazwę Eta.

Na godzinę 13:00 czasu polskiego, Eta znajduje się około 300 kilometrów na wschód od przylądka Cabo Viejo na granicy Nikaragui i Hondurasu. Wiatr stały w centrum układu wynosi 120 km/h przy porywach do 150 km/h, co czyni zeń huragan pierwszej kategorii. Dotrze do lądu najpewniej popołudniu czasu polskiego we wtorek (3.11) z siłą huraganu 3. kategorii. Następnie zagłębi się w ląd i jako depresja tropikalna przyniesie ulewy i burze Nikaragui, Hondurasie, Gwatemali czy na południu Meksyku. Część prognoz sugeruje, że podczas weekendu układ dokona tzw. backtracku, czyli skręci o 180 stopni i powróci nad wody Morza Karaibskiego. Tam ma się ponownie nasilić i na początku przyszłego tygodnia huragan może się zregenerować, a nawet nabrać większej siły niż obecnie.

To pierwszy w historii układ tropikalny o tej nazwie. Wcześniejszy rekord należał do burzy tropikalnej Dzeta (Zeta), która istniała na przełomie grudnia i stycznia 2005/6. Mamy jednocześnie wyrównanie rekordu liczby nazwanych układów na Atlantyku. W tym roku, jak i w rekordowym sezonie 2005 było ich 28.

Rekordowy sezon huraganów 2020

Obecny sezon jest równie obfity w nazwane układy tropikalne co historyczny rok 2005. Jest jednak kilka czynników, przez które rok 2020 już teraz jest wyjątkowy. Przede wszystkim, po raz drugi odkąd stosuje się obecne nazewnictwo, amerykańskie National Hurricane Center, musiało skorzystać z listy rezerwowej nazw. Oznacza to drugie w historii użycie liter alfabetu greckiego, jako nazw dla kolejnych układów tropikalnych. Nastąpiło to ponad miesiąc wcześniej, 18. września, niż w 2005 roku (22 października). Od 1. listopada mamy również tą samą ilość nazwanych burz, co podczas rekordowego sezonu sprzed 15 lat.

Po raz pierwszy wykorzystana została wykorzystana siódma nazwa z listy rezerwowej – Eta. W 2005 roku sezon skończył się na początku stycznia 2006 wraz z zanikiem burzy Dzeta (Zeta). W tym roku Dzeta powstała 25. października i jako huragan 2. kategorii uderzyła w rejon Nowego Orleanu. Obecnie jej pozostałości smagają zachodnią Europę jako głęboki niż.

Sezon huraganów z 2005 roku przyniósł łącznie 31 depresji tropikalnych, z czego 28 otrzymało nazwy. Obecny sezon huraganów 2020 roku przyniósł jak dotąd 29 depresji tropikalnych. Brakuje nam więc dwóch niżów do wyrównania rekordu. o to z tygodnia na tydzień będzie jednak coraz ciężej, ale nie jest to niemożliwe. Układy tropikalne mogą się formować nawet pod koniec grudnia, choć prawdopodobieństwo ich powstania po 30. listopada jest znikome. Do rekordu wszech czasów liczby huraganów brakuje nam trzech (12 w tym roku, rekordowo 15 w 2005 roku). Podobnie w kwestii silnych huraganów (kategoria 3 lub wyższa) – w 2020 roku pojawiły się do tej pory cztery silne huragany przy rekordzie z 2005 roku, który wynosi 7 takich układów.

Zdjęcie ilustracyjne: Windy.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2020-2024 INCUS Media Group