Filipiny tajfun Vamco

Właśnie w tym momencie, o godzinie 18:00 czasu polskiego, 11. listopada, tajfun drugiej kategorii Vamco uderza w Filipiny. Niesie wiatr wiejący w porywach nawet 170 km/h, jednak nie on jest najgorszy. Zaledwie półtora tygodnia temu w niemal ten sam rejon uderzył supertajfun Goni, który niemal wymazał z map liczne miejscowości!

Burza tropikalna Vamco powstała zaledwie dwa dni temu, jednak szybko się nasiliła do miana tajfunu drugiej kategorii. Właśnie w tym momencie (18:00 czasu polskiego, 11.11) jego oko wkracza nad ląd, co w meteorologii jest momentem uderzenia tajfunu. Porywy wiatru osiągają według ostatniego raportu 170 km/h przy wietrze stałym do 125 km/h. Wcześniejsze szacunki filipińskiej służby meteorologicznej wskazywały na porywy dochodzące do 195 km/h. Jest niestety pierwsza, potwierdzona ofiara śmiertelna tajfunu. Dodatkowo przynajmniej trzy osoby są zaginione. Tajfun Vamco uderza w Filipiny dokładnie 11 dni po zabójczym, najsilniejszym w tym roku cyklonie tropikalnym – supertajfunie Goni.

Tajfun Vamco uderza w Filipiny!

Dokładnie o godzinie 15:00 oko tajfunu znalazło się nad archipelagiem wysp Polillo, należących do Filipin. Trzy godziny później, około 18:00 czasu polskiego tajfun dotarł do wybrzeża głównej wyspy Filipin, Luzon. Uderzenie w ląd nastąpiło na niezamieszkałym terenie na południowym wschodzie wyspy. Teraz oko burzy przemieszcza się na północ od stolicy kraju, Manili. Słabnący tajfun generuje burze i nawalne opady deszczu, które w najbliższych kilkunastu godzinach przyniosą przeszło 200 mm wody, a łącznie blisko 400 mm. Takie ilości niemal na pewno spowodują kolejne w ostatnim czasie powodzie błyskawiczne i lawiny błotne. Pierwsze z nich już miały miejsce.

W efekcie lawin błotnych jedna osoba zginęła, a trzy są zaginione. Bilans ofiar zapewne będzie jednak większy. Rejon jest bowiem spustoszony przez supertajfun Goni, który 1. listopada uderzył w ten rejon. Goni był najsilniejszym cyklonem jaki kiedykolwiek dotarł do lądu i jednocześnie najsilniejszym układem w 2020 roku. Był także jednym z aż dwudziestu układów tropikalnych, jakie uderzyły w Filipiny w tym roku. Tajfun Vamco jest 21.

Tajfun przemieszcza się nad wyspą Luzon, gwałtownie słabnąc i wytracając zebraną wilgoć. Nad wodę powróci nad ranem czasu polskiego, najpewniej jako burza tropikalna. Nad Morzem Południowochińskim układ ponownie ma się nasilić, być może nawet do kategorii trzeciej, po czym pod koniec tygodnia dotrze w rejon wyspy Hajnan i nad północy Wietnam, najpewniej wytracając impet w sobotę, przed uderzeniem w ląd.

Zdjęcie ilustracyjne: Windy
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group