Tegoroczny sezon huraganów bije wszelkie rekordy! Dziś (18.09) oficjalnie skończyła się lista imion huraganów zaplanowana na 2020 rok. Jest to druga taka sytuacja w historii. Co więcej nazwy huraganów i burz tropikalnych skończyły się wcześniej o miesiąc niż miało to miejsce poprzednim razem.

Sezon huraganów trwa w najlepsze. Po huraganie Sally, który uderzył w brzegi Alabamy i Luizjany, oraz huraganie Paulette, który nawiedził Bahamy, na Atlantyku pozostał jeden huragan (Teddy), jedna burza tropikalna Wilfred i depresja tropikalna Twenty-Two. Mamy również zaburzenia tropikalne na północ od Azorów i nad Senegalem. Do tego dochodzi burza subtropikalna Alpha u brzegów Portugalii. Oznacza to, że skończyła się zaplanowana na ten rok lista imion huraganów i burz tropikalnych na Atlantyku!

Wyjątkowo aktywny sezon

Sezon huraganów 2020 już teraz zapisał się na kartach historii. Jest bowiem najbardziej aktywnym od rozpoczęcia regularnych obserwacji huraganów i burz tropikalnych. Choć nadal trwa i do jego końca zostało jeszcze sporo czasu, to nic nie wskazuje na to, aby miał on wyhamować. Do tej pory (18.09) wystąpiły 22 nazwane burze, w tym 8 huraganów i dwa huragany kategorii 3 lub wyższej. Do tego zanotowane zostały dwie depresje tropikalne, które nie uformowały się w burze, ani nie otrzymały nazw. Co więcej, spośród 22 burz, aż 19 z nich powstało najwcześniej w historii. Przykładowo – do tej pory najwcześniej zanotowaną, 22. nazwaną burzą w ciągu sezonu był układ Wilma z 2005 roku. Powstał on 17. października. W tym roku 22. nazwaną burzą jest Alpha (Alfa), która pojawiła się dziś (18.09).

Wyjątkowo aktywny sezon huraganów trwa. Do grona dołączyła, tuż przed północą czasu polskiego, burza tropikalna Beta. Burza Alpha jest niewidoczna na mapie, u brzegów Portugalii. Źródło: NHC.

Na godzinę 22:30 czasu polskiego w piątek, 18. września, na Atlantyku aktywny jest huragan czwartej kategorii Teddy, który w połowie przyszłego tygodnia ma uderzyć w południowo-wschodnią Kanadę. Wcześniej jednak osłabnie. Na zachód-południowy zachód od Wysp Zielonego Przylądka mamy burzę tropikalną Wilfred, która jednak nie ma osiągnąć, przynajmniej w najbliższym prognostycznie czasie, statusu huraganu. Nad zachodnią częścią Zatoki Meksykańskiej znajduje się z kolei depresja tropikalna Twenty-Two (Beat od 23:45 czasu polskiego), która w nocy z niedzieli na poniedziałek (20/21.09) czasu polskiego ma przeistoczyć się w huragan. Prognozy jednak są nadal zmienne. Mamy również dwa zaburzenia tropikalne – jedno nad Senegalem, drugie na północ od Azorów. Pierwszy układ niebawem wkroczy nad Atlantyk i zacznie się nasilać. NHC przewiduje możliwość formacji cyklonu w ciągu 5 dni. Drugi układ jeszcze w tym tygodniu może stać się depresją.

Lista imion huraganów skończyła się!

Warty uwagi jest jednak układ, który wkracza właśnie nad Portugalię. Subtropikalny cyklon Alpha (Alfa) jest wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze, jest to jeden z niewielu układów subtropikalnych, monitorowanych przez amerykańskie NHC. Drugi powód to miejsce w którym powstał. Alfa pojawiła się najbardziej na wschód w historii obserwacji. Wcześniej ten rekord należał do burzy tropikalnej Christine z 1973 roku. Ta jednak uformowała się około 5° na zachód od południka narodzin Alfy. Alpha jest również najwcześniejszą w historii. 22. nazwaną burzą na Atlantyku. Odebrała to miano huraganowi Wilma z 2005 roku.

Bardzo ważnym aspektem jest również fakt, że Alfa wyczerpała listę imion dla burz tropikalnych i huraganów, przewidzianą na ten sezon! Po układzie Wilfred, który był ostatnim z listy nazw, kolejne układy będą otrzymywały imiona od liter alfabetu greckiego. I tak też się stało z układami Alpha i Beta, nazwanymi tak przez NHC 18.09. Jest to drugi raz w historii regularnych obserwacji i nadawania huraganom imion, gdy lista się wyczerpała przed zakończeniem sezonu. Poprzednim razem miało to miejsce w 2005 roku, jednak wtedy nastąpiło to niemal miesiąc później niż w tym roku!

Do końca sezonu huraganów pozostało jeszcze półtora miesiąca. Mimo tego burze tropikalne, a nawet huragany, mogą się nadal formować, także w grudniu.

Grafika ilustracyjna: EUMETSAT/NOAA via Windy.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group