Lotnisko Tegel

Po sześćdziesięciu latach lotów pasażerskich i ponad siedemdziesięciu istnienia port lotniczy Berlin Tegel zostaje oficjalnie zamknięte. Stołeczny, niemiecki port lotniczy zostaje zastąpiony nowym lotniskiem, połączonym z istniejącym już portem Schonefeld.

Po dziewięciu latach opóźnienia, ciągnących problemów i spraw karnych, nowe, stołeczne, niemieckie lotnisko oficjalnie ruszyło. Port Lotniczy Berlin-Brandenburg im. Willy’ego Brandta zastąpił właśnie dwa, starsze berlińskie porty Tegel i Schonefeld. O ile ten drugi port został wcielony do nowego lotniska, tak położony na północy miasta Tegel został w niedzielę (8.11) oficjalnie zamknięty.

Port Lotniczy Tegel zakończył działalność

Ostatni, rozkładowy rejs odleciał z lotniska Tegel w niedzielę (8.11). Wykonał go airbus A320 linii Air France na trasie do Paryża. Co ciekawe, ten sam odcinek i ta sama linia zainaugurowały działalność portu lotniczego Tegel w 1960 roku. Maszyna odleciała po godzinie 15:00. Na pasażerów czekała specjalnie przygotowana ceremonia, w tym tradycyjny salut wodny dla samolotu. Wcześniej lotnisko opuściły także pozostałe linie lotnicze. Przeniosły się na otwarty w sobotę, 31. października, port lotniczy Berlin Brandenburg.

Historia lotniska Berlin Tegel

Wcześniej w lokalizacji lotniska znajdował się las, przekształcony w tereny wojskowe. Na początku XX wieku stacjonowały tu wojska lotnicze, rozformowane po I Wojnie Światowej. Od 1930 do 1938 roku działał tu testowy ośrodek rakietowy. Podczas II Wojny Światowej, teren lotniska Tegel zajmowały wojska przeciwlotnicze. Port lotniczy służył dokładnie 60 lat, łącząc Berlin Zachodni ze światem, a później stolicę zjednoczonych Niemiec we współpracy z portami Tempelhof i Schonefeld. Budowę lotniska Tegel rozpoczęto w 1948 roku, początkowo w charakterze lotniska wojskowego, aby odciążyć już wówczas niewydolne lotnisko Tempelhof. Dopiero w 1960 roku swoją działalność zaczął tu port lotniczy, który pozwolił na dalekodystansowe loty, które z porty Tempelhof nie mogły być wykonywane.

Z tego samego powodu co wojsko, również linie cywilne z biegiem czasu odczuły ograniczenia lotniska Tempelhof, w szczególności wraz z wejściem do służby pierwszych samolotów odrzutowych. Pierwszą linią lotniczą, jaka skorzystała z nowego portu było Air France – loty z Paryża-Le Bourget do Berlina Tegel zostały zainaugurowane 2. stycznia 1960 roku. Budowa legendarnego już, sześciokątnego terminala rozpoczęła się pod koniec lat ’60, a zakończyła w 1974 roku. Od tamtej pory lotnisko przeszło kilkukrotną rozbudowę, ostatnią w 2009 roku.

Zdjęcie ilustracyjne: Tegel Airport
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2020-2024 INCUS Media Group