Życie Lotnicze

Lotnictwo to nieodłączny element naszej działalności. Niestety człon Meteo w nazwie naszego portalu zobowiązuje i musimy ograniczać ilość wpisów związanych z samolotami. A szkoda, bo to szalenie ciekawy temat. Na szczęście nasza współpraca z blogiem Życie na Płycie się zacieśnia, a zmiany personalne i zawodowe na blogu pozwoliły na rozszerzenie jego działalności. Już w niedzielę rusza portal Życie Lotnicze!

To nasz najnowszy projekt, w całości poświęcony lotnictwu, ale z nieco innej perspektywy niż możecie do tej pory znać. Życie Lotnicze to spojrzenie na samolotu pasażerskie i całego z kilku perspektyw – pasjonaty, pasażera, obsługi naziemnej, oraz załogi samolotu. Pierwsze miesiące to będzie jednak tzw. one man show, opisujący szkolenie Ab-inito do linii lotniczej.

W niedzielę rusza blog Życie Lotnicze

To unikatowa w skali Polski i jedna z niewielu w skali świata możliwość, aby poznać lotnictwo cywilne z niemal każdej strony. Jak zapewnia twórca bloga, doświadczenie zawodowe w kilku działach lotnictwa, praca bezpośrednio przy samolotach i szeroki zakres obowiązków pozwalają na rzetelne i obszerne przedstawienie wielu aspektów branży lotniczej.

Do tej pory pracowałem jako agent obsługi ramowej i koordynator operacji. Teraz przyszedł czas na szkolenie ATPL i później type-rating do linii lotniczej. Szkolenie potrwa dwa lata, podczas których praktycznie na bieżąco będę o nim informował. To unikatowy projekt w skali kraju. Nikt wcześniej, spośród tych, którzy pracowali na płycie lotniska i w linii lotniczej, nie zdecydował się na prowadzenie bloga w tych tematach w naszym kraju. Sądzę, że wiele osób rozwieje tu swoje wątpliwości, zapewne nauczy się też czegoś nowego.

Co dokładnie będzie na blogu?

Lotnictwo pasażerskie to nie tylko piloci i załoga pokładowa, ale cały sztab ludzi, z których przeciętny pasażer widzi tylko załogę samolotu, agentów pasażerskich i ochronę. Pod samolotem pracuje cały sztab ludzi – agenci rampowi, kierowcy, koordynator operacji, paliwiarz, ekipa sprzątająca czy agenci PRM. Do tego działają koordynatorzy liniowi, meteorolodzy, straż graniczna, kontrolerzy lotów, czy obsługa sortowni bagażowej. Każdy z nich ma swoją istotną rolę i swoje historie lotniskowe. I właśnie o nich będzie ten blog.

Główną rolę odegra tam szeroko pojęty ground handling, czyli obsługa naziemna samolotów, oraz kokpit. Ze względu na doświadczenie zawodowe twórcy bloga, to właśnie te dwie dziedziny będą najczęściej poruszane. Głównym elementem będzie jednak koordynacja operacji lotniczych (wraz z całą, możliwą częścią operacyjną), oraz pilotaż i tajniki samolotów pasażerskich. Pierwsze dwa lata będą wręcz przesycone szkoleniem do licencji pilota zawodowego (ATPL) i na pilota liniowego.

Czasy są ciężkie, a ja zamiast uciekać, wskakuję niczym Rose z szalupy z powrotem na Titanica. Oby tym razem grodzie zadziałały, albo jakimś cudem ocean wysechł, bo inaczej będzie to krótka przygoda. Zobaczymy co przyniosą przyszłe lata, ale mam nadzieję, że będę jednym z tysięcy pilotów, którzy będą w zasadzie odbudowywać lotnictwo po erze COVID-19.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Robert Marcinowicz (@zycie.na.plycie)

Zdjęcie ilustracyjne: Życie Lotnicze
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group