układy tropikalne

Sezon huraganów i tajfunów, choć ma się ku końcowi na północnej półkuli, nie tego po sobie poznać. Floryda smagana jest burzą tropikalną Eta – ex-huraganem czwartej kategorii. Na Filipinach zaznacza się burza tropikalna Vamco, która niebawem przeistoczyć się może w tajfun. Burza Etau zbliża się do Wietnamu, a na Atlantyku i Morzu Karaibskim mogą się formować kolejne układy tropikalne!

Pogoda w Polsce już na dobre stała się jesienna. Co innego na Atlantyku i Pacyfiku, gdzie sezon huraganów i tajfunów nadal trwa. Obecnie istnieją trzy aktywne układy tropikalne, w tym aż dwa w rejonie Filipin. Kolejne dwa mogą się niebawem uformować, tym razem na Atlantyku, bijąc jednocześnie wszelkie dotychczasowe rekordy w i tak już rekordowym roku 2020. Jednocześnie ex-huragan, a obecnie burza tropikalna, atakuje Florydę i zachodnią Kubę.

Eta atakuje Florydę

Wcześniej gwałtowny huragan czwartej kategorii, a obecnie burza tropikalna Eta, mija właśnie Florydę. Po uderzeniu z pełną mocą w Nikaraguę i Honduras, układ osłabł nad lądem, po czym wykonał tzw. backtrack i powrócił nad wody Morza Karaibskiego. Eta nieznacznie się nasiliła i jako burza tropikalna uderzyła w Kubę, a następnie we Florydę. Obecnie (9.11 wieczór czasu polskiego) układ znajduje się niecałe 230 km na północ od wybrzeży Kuby. Generuje wiatr ciągły o prędkości 85 km/h, w porywach do 110 km/h. Eta niesie ze sobą intensywne opady deszczu i sztorm.

Według obecnych prognoz, układ Eta ma pozostać burzą tropikalną aż do ponownego uderzenia w ląd. To nastąpi najpewniej w sobotę (14.11) koło południa czasu polskiego w okolicach rzadko zaludnionych, południowych wybrzeży zatoki Apalachee Bay na północnym zachodzie Florydy.

Aktywnie na Pacyfiku

Również Pacyfik ponownie pokazuje pazury. Jest co prawda dużo spokojniej niż podczas supertajfunu Goni, jednak mamy do czynienia z kolejnymi układami, które niosą ulewne deszcze w tych samych regionach – na południu Wietnamu, oraz na Filipinach. Pierwszy z tych obszarów jest w zasięgu burzy tropikalnej Etau, która uderzy w ląd najpewniej we wtorek (10.11) rano czasu polskiego. Z układem związane są nawalne opady deszczu, oraz wiatr ciągły, wiejący do 70 km/h. Ciśnienie w centrum szacowane jest na 996 hPa.

Drugi z układów, Vamco, jest obecnie (wieczór, 9.11 czasu polskiego) burzą tropikalną, ale z potencjałem do stania się tajfunem w ciągu najbliższej doby. Z kategorią pierwszą ma uderzyć we wtorek wieczorem (10.11) czasu polskiego w północną część Filipin. Następnie skieruje się, podobnie jak Etau, na południowy Wietnam, niemal kopiując trasę poprzednika.

Możliwe nowe układy tropikalne na Atlantyku!

Eta to nie jedyny układ na Atlantyku. Na Morzu Karaibskim istnieje około 50% szans na pojawienie się układu tropikalnego w ciągu najbliższych dni. Lokalne zaburzenie tropikalne ma nikłe szanse na stworzenie czegoś silnego w najbliższym czasie, jednak jest godne uwagi. Dużo ciekawiej wygląda niż Invest 97L, który powoli organizuje się nad środkową częścią północnego Atlantyku. Tu istnieje aż 70% szans na powstanie cyklonu w ciągu kolejnych 48 godzin. Jeśli tak się stanie, będzie to rekordowa, 29. nazwana burza w tym roku.

Kolejne nazwy z listy rezerwowej to Theta i Iota, czyli następne po Ecie litery z alfabetu greckiego. Takie też nosić będą imiona kolejne, nazwane układy tropikalne w tym roku. Zakładając oczywiście, że takowe się pojawią. Do końca sezonu huraganów pozostały około trzy tygodnie, jednak historia pokazuje, że nawet przełom grudnia i stycznia może być świadkiem narodzin burz tropikalnych.

Zdjęcie ilustracyjne: Windy.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group