supertajfun Goni

Najsilniejszy układ tropikalny w tym roku i jeden z najsilniejszych w historii, supertajfun Goni, uderzył w Filipiny. Katastrofalnie silny wiatr o prędkości przeszło 300 km/h, wraz z nawalnym deszczem i burzami spowodowały śmierć przynajmniej pięciu osób. To osiemnasty układ tropikalny na Filipinach w tym roku, z czego aż szósty w ciągu miesiąca!

Silne burze tropikalne i tajfuny to nic nowego dla mieszkańców Filipin. Obecny sezon to jednak ich wzmożona aktywność – tylko w ciągu ostatnich 30 dni w wyspy uderzyło łącznie sześć burz tropikalnych. Zaledwie tydzień po zabójczym tajfunie Molave, w archipelag uderzył supertajfun Goni. Według meteorologów to jeden z najsilniejszych układów tropikalnych w historii obserwacji i najsilniejszy w tym roku. To również najbardziej intensywny układ tropikalny, jaki kiedykolwiek dotarł do lądu!

Supertajfun Goni dotarł do Filipin!

Układ powstał 27. października na zachód od Marianów. Mocno nagrzany Pacyfik sprawił, że układ zaczął się szybko nasilać. W przeciwieństwie jednak do większości poprzednich układów, osiągnął miano tajfunu. Krótko po uderzeniu układu Molave w Filipiny, który spowodował śmierć przynajmniej 16 osób, filipińska organizacja meteorologiczna PASAGA wydała pierwsze alerty przed tajfunem Goni (Rolly).

Burza osiągnęła miano supertajfunu w nocy z 29 na 30 października czasu polskiego. Z siłą tajfunu 5. kategorii, supertajfun Goni, uderzył około północy czasu polskiego w nocy z 31 października na 1 listopada w wyspę Catanduanesna na północnym wschodzie kraju. W momencie uderzenia w ląd, był to najbardziej intensywny układ tropikalny, jaki kiedykolwiek dotarł do lądu. Porywy wiatru przekroczyły 310 km/h przy wietrze stałym wiejącym z prędkością 225 km/h. Ciśnienie w jego centrum spadło do 905 hPa. Część szacunków mówi jednak o wietrze wiejącym na otwartym oceanie nawet do 380 km/h w porywach.

W efekcie supertajfunu doszło do katastrofalnych szkód wiatrowych, głównie w środkowej części Filipin. Intensywne opady spowodowały zejście lawiny błotnej (laharu) z wulkanu Mayon. Obecny bilans ofiar to pięć osób, jednak służby zaznaczają, że zaginionych jest przynajmniej kilkadziesiąt osób. Ofiar mogłoby być jednak zdecydowanie więcej, gdyby nie masowe ewakuacje, zarządzone przez władze. Swoje domy musiało opuścić ponad milion osób, a w bezpośrednim zasięgu burzy znaleźć się mogło niemal 31 milionów mieszkańców wysp.

Aktywny koniec sezonu

Tylko w październiku do Filipin dotarło łącznie pięć układów tropikalnych, w tym dwa tajfuny pierwszej kategorii. Goni to szósty układ, jaki dotarł do wysp w ciągu ostatnich 30 dni. Zaledwie tydzień wcześniej, niemal w ten sam rejon, uderzył tajfun Molave. Ten sam układ dotarł 28. października do Wietnamu jako tajfun drugiej kategorii. Podobnie jak poprzednie układy – Saudel, Olef, Nangka i Linfa, przyniósł on nawalne opady w Wietnamie, Kambodży i na chińskiej wyspie Hajnan.

Goni po uderzeniu w Filipiny znacznie osłabł, ale w dalszym ciągu jest groźny. Układ na uderzyć w środkowy Wietnam w nocy ze środy na czwartek czasu polskiego (4/5.11.), najpewniej z siła tajfunu 2. kategorii. Kilkanaście godzin później, najpewniej w północne Filipiny, uderzyć ma kolejny układ. Burza tropikalna Atsani według prognoz może osiągnąć status tajfunu 2 lub 3 kategorii w momencie dotarcia w okolice północnej części wyspy Luzon. Pod koniec najbliższego tygodnia na trasie układu ponownie może znaleźć się wyspa Hajnan.

Zdjęcie ilustracyjne: Windy.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group