Chiny znów kopiują SpaceX?Chiny znów kopiują SpaceX?

Historia lub się powtarzać. Na łamach IncusMeteo pisaliśmy już o “kreatywnym” kopiowaniu przez CNSA (Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna) rozwiązań konkurencji, między innymi SpaceX czy NASA. Myliłby się jednak ten, który uważał, że Chińczycy nie “pożyczą” sobie więcej cudzego projektu i jego rozwiązań. Niedawno na światło dzienne wyciekła zaskakująco podobna do Starshipa wizja zaproponowana przez CALT (Akademię Technologii Rakietowej). Nie znamy póki co zbyt wielu szczegółów, ale tego kształtu nie da się z niczym innym pomylić.

Chińczycy zapowiedzieli, że ich nowe dzieło ma służyć do wynoszenia ładunków na orbitę. Nie jest to żadnym zaskoczeniem. Zaskoczeniem jest jednak to, że nowy, Chiński projekt może służyć także do dostarczenia pasażerów na Księżyc, czy Marsa. Czy to może być aż tak bezczelna kopia?

Znajomy wygląd

Z opublikowanych w sieci materiałów wynika, że Chińczycy mają wstępny projekt budowy nowego statku kosmicznego. Materiały nie pozostają jednak wątpliwości. Sam drugi człon, oraz jego projektowane manewry wyglądają niemalże identycznie jak to, co widzieliśmy w przypadku testów statku Starship firmy SpaceX. Bardzo podobnie wygląda też koncepcja budowy silników, mających napędzać cały pojazd. I w tym przypadku są one bardzo podobne do tego, co stworzyło do tej pory SpaceX. Warto przy tym dodać, że nie trudno o dobre zdjęcia silników Raptor czy powstających obecnie Raptor 2. Podobnie ma się rzecz jeśli chodzi o samego Starshipa.

To jednak nie koniec rewelacji. Znajomo (choć nie identycznie) wygląda też schemat przechwytywania lądującej rakiety nośnej wielokrotnego użytku.

Koncepcja lądowania rakiety nośnej proponowanej przez Chiny
lądujący Koncepcja lądowania rakiety nośnej proponowanej przez Chiny. Źródło: Raffaele Di Palma / twitter.com

Trzecią, znajomo wyglądającą koncepcją jest trzystopniowa rakieta, mająca wynieść ludzi na księżyc, ale służąca także do wynoszenia towarów na niską orbitę okołoziemską (LEO). Pierwszy planowy lot miałby się odbyć za 5 lat.

Mniejsze możliwości

Podczas swojej prezentacji, CALT poinformowało że rakieta docelowo będzie w stanie wynosić ładunki do 20 ton na niską orbitę okołoziemską (LEO). Z kolei Starship ma wynosić ładunki nawet pięciokrotnie większe. Nie znamy natomiast projektowanych możliwości silników mających mieć swoje zastosowanie w koncepcyjnych pojazdach. Można jednak zakładać, że nie będą, przynajmniej oficjalnie, tak wydajne jak te produkowane przez SpaceX.

W przyszłości można się spodziewać, że Chiny nadal będą próbowały kopiować SpaceX czy NASA. Firma Elona Muska nie skomentowała całej sytuacji.
Grafika ilustracyjna: spacex.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group