Rosja. Kopia SpaceX?Rosja. Kopia SpaceX?

Korporacja Państwowa ds. Aktywności Kosmicznej Roskosmos, znana wcześniej jako Federalna Agencja Kosmiczna, ogłosiła w miniony poniedziałek projekt rosyjskiej rakiety wielokrotnego użytku. Amur, bo tak ma się nazywać, wzbije się w przestrzeń najwcześniej 2026 roku. Czy to kopia rakiety SpaceX? 

Kolejny kraj staje do wyścigu i planuje budowę rakiety wielokrotnego użytku. Rosjanie zaprezentowali projekt, który ma zastąpić wysłużone rakiety Sojuz. Patrząc na zaprezentowane materiały, trudno oprzeć się wrażeniu, że rakieta jest łudząco podobna, a wręcz jest to kopia Falcona 9 od SpaceX.

Projekt rakiety Amur. źródło: Roskosmos
Projekt rakiety Amur. źródło: Roskosmos

Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że jest ona mniejsza od Falcona 9. Amur napędzany będzie 5 silnikami RD-169. Paliwem ma być ciekły metan oraz utleniacz. Amur uniesie też mniej ładunku, bo tylko 10,5 t przy 22,8 t jakie może udźwignąć Falcon 9. Początkowo każda rakieta ma być wykorzystana do maksymalnie 10 lotów.

Tańszy transport na niską orbitę okołoziemską

Rosjanie wycenili start rakiety Amur na 22 mln $. To znacznie mniej niż 60 mln $ jakie trzeba zapłacić firmie Elona Muska. Jak informuje Roskosmos, rakiety startować będą z kosmodromu Wostocznyj. Lądować będzie, podobnie jak Falcon 9, na 4 łapach. Póki co, nie ma informacji o lądowaniu na barkach.

Plany Rosjan skomentował też w swoim stylu szef SpaceX:

Czy Rosyjskiej agencji uda się powtórzyć sukces Amerykanów? Czas pokaże. Od momentu przejęcia przez SpaceX sporej części ruchu komercyjnego, Roskosmos ma spore problemy finansowe, a te będą jeszcze poważniejsze. Od kilku lat rakiety Falcon 9 transportują ładunki na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a od maja tego roku także ludzi. Amur jest zatem sporą nadzieją, która może pozwolić powrócić Rosjanom na szczyt.

Zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group