spacex starship plan mars

Pod koniec zeszłego tygodnia, w piątek 11 lutego odbyła się zorganizowana przez Elona Muska w STARBASE konferencja, na której przekazał plany związane ze statkiem Starship. Potwierdził tym samym, że celem jest Mars i jego późniejsza kolonizacja. Szef SpaceX rzucił też nieco światła na kolejne kroki jakie podejmować będzie firma w związku z rozwojem swojego najnowszego i zarazem najważniejszego dzieła. 

Już kilka dni wcześniej wiele wskazywało na to, że nie będzie to tylko zwykła konferencja, prowadzona przez szefa SpaceX. Intensywne prace trwały między innymi w rejonie wieży startowej. Spostrzeżenia te okazały się bardzo celne. Pierwszy raz do połączenia boostera (rakiety nośnej oznaczonej B4) i prototypu statku Starship S20 użyto specjalnego dźwigu, którego jednym z zadań jest właśnie precyzyjny montaż dwóch elementów.

“Pałeczki” ożyły

Ramiona specjalnego dźwigu, nazywane “chopsticks” zostały wykorzystane do montażu kompletnego statku Starship. Po raz pierwszy od przeprowadzenia prób obciążeniowych mogliśmy zobaczyć jak w praktyce ma wyglądać montaż pojazdu. Pierwsza próba trwała nieco ponad 3 godziny. Wynikało to w dużej mierze z licznych pomiarów z wykorzystaniem czujników. Montaż był także nadzorowany za pomocą dronów, które raz po raz okrążały całą konstrukcję. SpaceX znane jest z dokładnego dokumentowania swoich testów. Same ramiona będą też używane do przechwycenia lądującego boostera i ustawienia go z powrotem na stanowisku startowym.

Cały proces szczegółowo udokumentowało także LabPadre:

Silniki Raptor 2

W swoim wystąpieniu Elon Musk mówił też o kwestii silnika Raptor 2. Uwzględniając plany związane ze statkiem Starship, firma przygotowuje nową wersję silnika, dzięki któremu statek wynoszony będzie na orbitę. Według wstępnych założeń, do końca roku może on osiągnąć do 250 ton ciągu na poziomie morza. Dodatkowo ma być prostszy w konstrukcji niż obecnie wykorzystywana do testów wersja. Nowe silniki są już testowane w bazie SpaceX w McGregor w Teksasie.

 

Dodatkowo pojawiła się nowa animacja lotu i koncepcji tankowania rakiety w przestrzeni kosmicznej.

Kiedy testowy lot statku Starship?

SpaceX nadal oczekuje na decyzję FAA w sprawie dopuszczenia do lotów z Boca Chica. Ta ma się pojawić do końca lutego. W przypadku pozytywnej opinii Agencji, firma będzie potrzebowała jeszcze około 2 miesiące na przygotowania do pierwszego lotu całej rakiety w przestrzeń kosmiczną. Teoretycznie więc lot mógłby się odbyć w kwietniu. Przed SpaceX jeszcze kilka wyzwań, między innymi statyczne testy zapłonu rakiety nośnej Super Heavy (booster).

W przypadku gdyby jednak FAA nie wydało zgody, SpaceX będzie potrzebowało 6-8 miesięcy na wybudowanie kompletnego stanowiska startowego w Centrum Kosmicznym Johna F. Kennedy’ego (ośrodek NASA na Florydzie). Trwają także prace nad kolejnymi typami statku. Będzie to między innymi wersja przystosowana do wynoszenia satelitów Starlink czy wersja mająca służyć za lądownik księżycowy w misji Artemis.

Z całą pewnością i nie mniejszą ekscytacją wyczekujemy pozytywnych wiadomości. Mamy nadzieję, że już niebawem będziemy świadkami spektakularnych startów z bazy STARBASE w Boca Chica.

Po serii udanych skoków z eksperymentalnymi silnikami Raptor, SpaceX wykonało loty próbne egzemplarzy SN8SN9SN10, SN11 i SN15. Pierwsze dwa loty loty zakończyły się eksplozją przy lądowaniu, jednak pozostałe cele zostały spełnione i testy można uznać za w większości udane. SN10 został zniszczony już po lądowaniu, a SN11 został unicestwiony zdalnie po ostatnim manewrze flip. W pełni udana próba lądowania odbyła się na prototypie SN15.

Według szefa SpaceX, testowany obecnie Starship S20 i jego następcy będą zdolne do lotu orbitalnego. Kolejne prototypy powstają obecnie na terenie kompleksu STARBASE. SpaceX chce osiągnąć wysoką wydajność powstawania kolejnych egzemplarzy statku Starship. Jest to niezbędne, aby cel, jakim jest kolonizacja Marsa, mógł zostać spełniony.

Grafika ilustracyjna: SpaceX.com / YouTube
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group