Legendarny samolot transportowy, Antonow An-225 Mriya został zniszczony w wyniku rosyjskiego nalotu na należące do firmy Antonow lotnisko w Hostomelu pod Kijowem. Informację potwierdziło kilka źródeł, między innymi Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy czy Anatolij Fiodoruk, burmistrz Buczy – miasta oddalonego o około 4 kilometry od lotniska.
W wyniku rosyjskiej napaści na Ukrainę, zniszczony został jedyny egzemplarz największego samolotu transportowego świata. Zdjęcia płonącego hangaru z wrakiem w środku obiegły sieć, a oficjalne źródła ukraińskie potwierdziły zniszczenie samolotu. Do tej pory jednak nie ma oficjalnego potwierdzenia ze strony linii Antonow Airlines – użytkownika i właściciela jedynego egzemplarza Mriyi.
To ogromna strata dla świata lotnictwa, oraz kolejny cios zadany Ukrainie przez najeźdźcę. Poza legendarnym samolotem transportowym, uszkodzeniu uległy też inne samoloty Ukraińskiego przewoźnika, w tym stacjonujące w Hostomelu mniejsze An-124. Ukraiński Ukroboronprom zapowiedział, że będzie chciał odbudować Mriyę. Koszt inwestycji to około 3 mld dolarów, może trwać nawet pięć lat, a kwotę miałaby pokryć odpowiedzialna za zniszczenie samolotu Rosja.
This was the world’s largest aircraft, AN-225 ‘Mriya’ (‘Dream’ in Ukrainian). Russia may have destroyed our ‘Mriya’. But they will never be able to destroy our dream of a strong, free and democratic European state. We shall prevail! pic.twitter.com/TdnBFlj3N8
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) February 27, 2022
— Breaking Aviation News & Videos (@aviationbrk) February 27, 2022
AN-225 Mriya
An-225 Mrija (ukr. Мрiя – marzenie, Kod NATO – Cossack) to sześciosilnikowy samolot transportowy produkcji radzieckiej, pochodzący z biura konstrukcyjnego Antonowa. Był to największy samolot, używany do 2022 r. i jednocześnie najcięższy w historii. Rozpiętość skrzydeł wynosiła 88,4 metra, długość samolotu to 84 metry, a wysokość aż 18,1 metra. Jedynie dwa samoloty w historii miały/mają większą rozpiętość płatów – Stratolaunch (117 metrów) i Hughes H-4 Spruce Goose (97,5 metrów). Żaden jednak nie dorównywał Mriyi długością, masą własną, czy maksymalną masą startową, która wynosiła aż 640 ton.
Samolot zaprojektowano w celu przenoszenia wahadłowca kosmicznego Buran oraz części rakiety Energia, jednak z uwagi na zawieszenie programu Buran i rozpad ZSRR, nie używano go dłużej w tym celu. Jedyny istniejący dotąd An-225 Mrija był używany komercyjnie od 2001 r. przez ukraińskie linie Antonov Airlines do przenoszenia bardzo ciężkich ładunków, a także do niesienia pomocy humanitarnej. Drugiego egzemplarza nigdy nie ukończono. Samolot wizytował Polskę kilkukrotnie, ostatni raz kilka tygodni temu lądował w Rzeszowie, w spektakularny sposób rozganiając niską mgłę przy lotnisku Jasionka. Jedyny istniejący egzemplarz został zniszczony dziś, 27 lutego 2022 przez wojska rosyjskie w trakcie ataku na Ukrainę.
Od początku konfliktu kilkukrotnie pojawiały się informacje o zniszczeniu Mriyi, jednak za każdym razem były one dementowane. Tym razem jednak wiele wskazuje na to, że samolot przepadł. Ewakuacja maszyny była niemożliwa z powodu trwających prace serwisowych. Według części źródeł, Mriya miała zdemontowane silniki, bądź część silników. Inne raporty wskazują na częściowy demontaż podwozia po awarii jaka uziemiła samolot w Rzeszowie na początku bieżącego roku.
Zakaz lotów dla Rosjan
Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się w czwartek (24.02) w godzinach porannych. Mimo przytłaczających zniszczeń i pozornej przewagi armii rosyjskiej, Ukraina nie tylko powstrzymuje przeciwnika, ale też odnosi liczne sukcesy. Choć kraj nie jest w NATO, ani w Unii Europejskiej, kraje Europy zachodniej i centralnej nałożyły na Federację Rosyjską kolejne, dotkliwe sankcje, oraz wysyłają zaopatrzenie na Ukrainę, w tym broń. Tylko do Polski udało się ponad 100 tys. uciekinierów z Ukrainy, głównie kobiety z dziećmi.
W pierwszych godzinach konfliktu Wielka Brytania zdecydowała się wprowadzić zakaz lotów dla rosyjskich linii lotniczych nad swoim terytorium. Niedługo później na podobny ruch zdecydowały się Polska i Czechy. Obecnie grono państw, które zakazują Rosji lotów nad swoim terytorium urosło do większości Europy, oraz Grenlandii i Kanady. Na konferencji prasowej, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyer ogłosiła, że cała Unia Europejska zamknie swoją przestrzeń powietrzną dla Rosji. Zakaz lotów ma dotyczyć nie tylko maszyny zarejestrowane w Rosji, ale również samoloty o innych rejestracjach, użytkowane przez rosyjskich przewoźników (jak przykładowo samoloty zarejestrowane na Bermudach, będące częścią floty linii Aerofłot), oraz statki powietrzne należące do rosyjskich biznesmenów i oligarchów.
Grafika ilustracyjna: Dmytro Kuleba / twitter.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!