powódź Kreta

Burze i ulewy, oraz związana z nimi powódź błyskawiczna, nawiedziły dziś rano (10.11) grecką wyspę Kreta. W popularnym kurorcie Malia, około 30 kilometrów od Heraklionu, woda spowodowała potężne szkody. Groźna sytuacja panuje jednak w niemal całej północnej i centralnej części wyspy.

Burze, które wystąpiły nad wyspą Kreta minionej nocy, oraz dziś rano (9/10 i 10.11) spowodowały powódź błyskawiczną i liczne zalania, głównie w pasie od Retimno, przez Heraklion, po Malię i Ajos Nikolaos. Szczególnie niebezpieczna sytuacja panuje nad Zatoką Malia, gdzie nurt porywał samochody i uszkadzał budynki. Wody było tak dużo, że czasowo wstrzymana została komunikacja w rejonie Heraklionu, a na wyspie ogłoszono stan zagrożenia.

Kreta: powódź błyskawiczna w centrum wyspy

Prognozowane przez Meteo Greece burze dotarły do Krety w nocy. Zaczęło się typowo – od pokazu piorunów i opadów. Nad ranem jednak deszcz przeszedł w dosłowną bombę wodną, która spłynęła z gór wprost na nadmorskie miejscowości. Szczególnie niebezpieczna sytuacja panuje nad Zatoką Malia, oraz w samym mieście. Wody miejscami było tak dużo, że przesuwała samochody i przerywała murowane płoty. Problemem nie jest o tyle ilość wody na ulicach, co jej nurt, rozpędzony przy spływaniu z gór.

Według danych naziemnych w ciągu doby spadło na Krecie ponad 60 mm deszczu, jednak dane satelitarne wskazują na lokalnie ponad 80 mm. Co więcej, aż 40-50 mm wody miało spaść w ciągu około sześciu godzin – między 2 a 8 rano czasu miejscowego (1-7 rano czasu polskiego). Ulewy spowodowały powodzie błyskawiczne i lawiny błotne głównie w rejonie od Heraklionu po Malię, jednak z wodą muszą walczyć niemal wszyscy mieszkańcy środkowej części Krety. Sporo wody jest między innymi w Retimno, Kato Gouves, czy w popularnych resortach Damnoni, Preveli i Plakias na południu wyspy. Intensywne opady ominęły jedynie zachodnią Kretę.

To niestety nie koniec złej pogody. W ciągu najbliższej doby intensywne opady deszczu i burze mają wystąpić w centrum i na zachodzie wyspy. Najwięcej deszczu ma spaść w pasie od Chanii po Heraklion, szczególnie w okolicach Retimno. W kolejnych dniach opadów będzie już mniej.

Zdjęcie ilustracyjne: Reuters
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

One thought on “Kreta: burze i powódź błyskawiczna w rejonie Heraklionu!”

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group