W najbliższych dniach pogodę w Polsce kształtować będzie rozległy, zgniły wyż. Wysokie ciśnienie będzie miało znaczny wpływ na nasze samopoczucie, co odczują przede wszystkim osoby wrażliwe na nagłe zmiany ciśnienia. Mowa tu o meteopatach. Obecność wyżu sprawi także, że smog będzie jeszcze bardziej dokuczliwy. Nie wykluczone, że podobnie jak to miało miejsce jakiś czas temu, RCB wyda alerty przed smogiem. Jak długo Polska znajdować się będzie pod wpływem wyżu?
Nad Europą Środkową rozbudowuje się rozległy wyż. Dzięki niemu mamy obecnie spokojną i suchą aurę. Głębokie niże, a więc związane z nimi ulewy, sztormy i zmienna temperatura, które przyniosły ostatnie opady śniegu w Polsce omijają dzięki niemu Polskę szerokim łukiem. Przynosi on także spektakularne zjawiska na niebie. Niestety jego obecność może odczuwać wiele osób, zwłaszcza meteopatów. Jak jednak stosunkowo niewielki nacisk powietrza może wpływać na nasze ogólne samopoczucie?
Sytuacja baryczna w Polsce
Po dynamicznym weekendzie, przyszedł czas na zdecydowanie więcej spokoju w pogodzie. Jeszcze dziś w północnej części Polski ciśnienie będzie mogło osiągnąć nawet 1040 hPa. Zmianę ciśnienia już da się odczuć – towarzyszą mu między innymi problemy z koncentracją czy senność.
Wyżowa aura pozostanie z nami mniej więcej do czwartku, kiedy to spodziewamy się pojawienia się frontu atmosferycznego i opadów śniegu wędrujących przez nasz kraj. Do głosu dojdzie wtedy układ niskiego ciśnienia. Choć wyż zapewni nam stabilną pogodę, w tym konkretnym przypadku jego nazwa – “zgniły” ma swoje uzasadnienie. Na niebie będzie dużo chmur, spodziewamy się także licznych mgieł ograniczających widoczność, a w przypadku wystąpienia mrozu, osadzających szadź.
Ciśnienie atmosferyczne – niewidoczna siła
Aby zrozumieć, czym jest ciśnienie atmosferyczne najprościej wyobrazić sobie atmosferę ziemską jako ogromny zbiornik wody z powierzchnią Ziemi jako dnem tego naczynia. Właśnie tam znajdujemy się my i wszystko, co wokoło nas. Woda znajdująca się w tej sytuacji powyżej naciska na nas ciężarem całego słupa wody. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w rzeczywistości. Zamiast wody, otacza nas jednak powietrze. Również ono wywiera na nas “nacisk”. Nacisk ten zmienia się wraz z wysokością nad poziomem morza – im wyżej, tym ciśnienia jest mniejsze. Wytłumaczyć można to „mniejszą ilością powietrza naciskającego na nas z góry”. Ciśnienie nie spada jednak równomiernie z wysokością. Choć rozciąga się ona na kilkaset (lub nawet kilka tysięcy, zależy od przyjętej definicji) kilometrów w górę, to połowa jej masy znajduje się w pierwszych 5500 metrach nad poziomem morza. Oznacza to, że będąc zaledwie 5,5 kilometra nad ziemią, ciśnienie jest mniejsze o połowę od tego, które notujemy nad morzem.
Innymi czynnikami wpływającymi na wartość ciśnienia atmosferycznego są temperatura, wilgotność oraz szerokość geograficzna. Występują także lokalne jego zmiany zależne od właściwości fizycznych masy powietrza nad danym obszarem, czy od występowania wyżów oraz niżów. Do określania jego siły, używamy jednostki Paskal (Pa). Określa ona wartość, z jaką dana siła działa na konkretną jednostkę powierzchni. Jeden Paskal to dokładnie 1 Newton na metr kwadratowy (około 0,1 kg/m2). Jednak wartość ciśnienia atmosferycznego zapisywana w tej jednostce, byłaby bardzo duża i zawierałaby wiele cyfr. Dlatego przyjęto zapis “hPa” oznaczający hektopaskale. Przedrostek hekto oznacza mnożnik stukrotny (jeden hektopaskal to sto paskali). Oznacza to, że standardowe ciśnienie (1013 hPa) to nacisk około 10330 kg/m2, czyli ponad 10 ton!
Średnie ciśnienie atmosferyczne na Ziemi na poziomie morza wynosi dokładnie 1013,25 hPa. Możliwe są jednak znaczne, choć krótkotrwałe odchylenia od tej wartości. Najwyższe zarejestrowane w Polsce ciśnienie wynosiło 1054 hPa. Taka sytuacja miała miejsce w grudniu 1997 roku w Suwałkach. Najniższa notowana wartość wystąpiła w Łodzi i Szczecinie w lutym 1989 roku i wynosiła 965,2 hPa. Urządzenie służące do pomiaru ciśnienia nazywamy barometrem.
Jak reaguje ciało człowieka na zmiany ciśnienia atmosferycznego?
Ciało człowieka jest poddane nieustającemu działaniu ciśnienia atmosferycznego. Jest to dla niego bodziec, powodujący występowanie reakcji w układzie nerwowym. Gwałtowne zmiany lub utrzymujące się dłuższy czas większe odchylenie od średniej wartości tego parametru powoduje występowania negatywnych odczuć. Szczególnie silnie zmiany sytuacji barycznej, bądź potężny antycyklon odczuwają meteopaci. Do typowych objawów należą między innymi:
- ból głowy
- senność
- rozdrażnienie
- problemy z koncentracją
- wzrost ciśnienia tętniczego krwi
- zaburzenia pracy serca
- problemy z oddychaniem
Meteopatami nazywamy grupę ludzi, których organizm jest nadwrażliwy na zmiany warunków atmosferycznych tj. ciśnienie, temperatura, wilgotność, deszcz czy silny wiatr. Choć są to głównie dzieci, osoby starsze i osoby z niskim ciśnieniem tętniczym to przyjmuje się, że znaczący wpływ na ciało w związku ze zmianą pogody odczuwa nawet 70% Polaków. Oprócz wymienionych wyżej objawów, u niektórych osób odnotowuje się nasilenie objawów innych chorób – alergii, reumatyzmu, ale także poważniejszych chorób związanych ze wszystkimi organami w naszym organizmie. Nie jest to jednak jednostka chorobowa – stąd też nie istnieją leki, mające za zadanie niwelować wpływ warunków atmosferycznych na organizm tych osób.
Możliwe jest jedynie zwalczanie występujących objawów, choć z opisu wielu osób dotkniętych tą przypadłością wynika, że najczęściej “trzeba to po prostu przetrwać”. Ważna jest także świadomość nadchodzących zmian, wtedy można dostosować swoje plany, do prawdopodobnego pogorszenia samopoczucia. Informacje na temat pogody znajdziecie na naszym portalu śledząc prognozy tygodniowe czy weekendowe.
Grafika ilustracyjna: windy.com / opr. własne / Sieć Obserwatorów Burz
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!