Norwegia sztorm

Norwegia szykuje się na pierwszy tej jesieni sztorm. Państwowy Instytut Meteorologiczny wydał ostrzeżenia dla całego wybrzeża kraju, oraz dla południa Norwegii przed silnym wiatrem. Możliwe także będą miejscami silne opady deszczu, na północy śniegu, czy lawiny. Alerty wydały także Szwecja, Wielka Brytania czy Niemcy.

Jak informuje norweski, Państwowy Instytut Meteorologiczny (Meteorologisk Institutt), wichura początkowo da się we znaki na południu i w centrum kraju, gdzie już teraz intensywne pada, a wiatr się nasila. W nocy ze środy na czwartek (5/6.10) strefa silnego wiatru przemieści się na północ kraju. Wydane zostały ostrzeżenia pierwszego stopnia przed wiatrem i opadami, oraz pierwszego i drugiego stopnia przed lawinami skalnymi. Alerty obowiązują także w czwartek w centrum i na południu Norwegii.

Norwegia: pierwszy sztorm tej jesieni

Układ niskiego ciśnienia, ulokowany na północ od Islandii ma w najbliższych godzinach wygenerować szybko pogłębiający się, wtórny niż nad Morzem Północnym. Według obecnych prognoz będzie się stale pogłębiał, wędrując wzdłuż wybrzeża Norwegii na północ. Wspomniany układ przyniesie dość krótką falę wiatru na północy i w centrum. Jej szczyt nastąpi w nocy ze środy na czwartek i w czwartek przed południem. Mimo tego, główny niż znad Islandii nadal będzie generował silny wiatr na południu kraju także w kolejnych dniach. Dodatkowo występują już i w następnych godzinach nadal mają być obecne silne opady deszczu, głównie na południu Norwegii.

Ostrzeżenia meteorologiczne dla Skandynawii w związku z prognozowaną wichurą. Źródło: Meteoalarm/EUMETNET

Nie tylko Norwegia szykuje się na nadejście wichury. Ostrzeżenia przed silnym wiatrem obowiązują także na północy i w centrum Anglii, w Walii, na niemal całym wybrzeżu Szwecji (poza częścią południowo-wschodnią), czy u brzegów Beneluxu. Niemiecka służba meteorologiczna również opublikowała ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem na wybrzeżu Morza Północnego, oraz w wielu regionach zachodnich i centralnych Niemiec. Wietrznie będzie także na wybrzeżu Litwy, Łotwy i Estonii. Na czwartek wydano alerty przed silnym wiatrem w Finlandii, nad Zatoką Botnicką i na wybrzeżu Bałtyku w Szwecji, Estonii, na Łotwie i Litwie. Dodatkowo w Norwegii nadal obowiązywać będą ostrzeżenia przed silnym wiatrem i opadami na południowym zachodzie kraju.

Również w Polsce zrobi się wietrznie w czwartek. Rano porywy nasilą się w górach, zwłaszcza w Sudetach i Bieszczadach, popołudniu natomiast na wybrzeżu. Najmocniej ma wiać na wybrzeżu powiatów lęborskiego i puckiego, w porywach do 70-75 km/h. Porywy wiatru w górach nie przekroczą 70 km/h. W nocy sytuacja się już uspokoi. Póki co nie widać w naszym kraju silnych wichur przynajmniej do połowy miesiąca. Okresowo może jednak mocniej powiać, głównie nad morzem, czy w górach.

Grafika ilustracyjna: pixabay / opracowanie własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2022 INCUS Group