IMGW ostrzega przed mgłą i opadami marznącymi. Są nowe alerty pogodowe ostrzeżenie oblodzenieIMGW ostrzega przed mgłą i opadami marznącymi. Są nowe alerty pogodowe

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami. Dodatkowo w części kraju występują gęste mgły. Obowiązują także komunikaty meteorologiczne. W kolejnych dniach w Polsce dominować będzie wyżowa pogoda, lokalne marznące opady i mgły. Możliwe będą więc dalsze alerty pogodowe.

Zgodnie z wcześniejszymi szacunkami, IMGW wydało alerty pierwszego stopnia przed marznącymi opadami i gęstymi mgłami. Obowiązują także alerty hydrologiczne, w tym drugiego i trzeciego stopnia przed wezbraniami rzek. Dodatkowo w niektórych regionach Polski notujemy lokalnie gęste mgły. W kolejnych dniach spodziewamy się dalszych ostrzeżeń.

Marznące opady i mgły

W związku z prognozowanymi opadami marznącymi i gołoledzią, a także gęstymi mgłami, IMGW wydało alerty pogodowe. Nie zdecydowano się na wprowadzenie alertów drugiego stopnia. Ostrzeżenie przed gołoledzią obowiązuje w województwie warmińsko-mazurskim, w województwie podlaskim w powiatach augustowskim i suwalskim, w województwie dolnośląskim w powiatach karkonoskim, kamiennogórskim, wałbrzyskim, dzierżoniowskim, ząbkowickim i kłodzkim, w województwie opolskim w powiatach nyskim, prudnickim i głubczyckim, w województwie śląskim w powiatach raciborskim, wodzisławskim, rybnickim, mikołowskim, bieruńsko-lędzińskim, pszczyńskim, cieszyńskim, żywieckim i bielskim, w województwie małopolskim (poza powiatem tatrzańskim), w województwie świętokrzyskim (z wyłączeniem północnych i zachodnich powiatów) oraz w województwie podkarpackim w powiatach zachodnich i południowych.

Jak czytamy w ostrzeżeniu, prognozowane są słabe opady marznącej mżawki powodujące gołoledź. Dodatkowo obowiązuje ostrzeżenie przed mgłą dla powiatów sandomierskiego, tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, kraśnickiego, opolskiego, lubelskiego oraz świdnickiego. Jak czytamy w ostrzeżeniu, lokalnie występują mgły ograniczające widzialność do 200 m, okresami do około 100 m. W najbliższych godzinach nadal na tym obszarze będą występować mgły, w których widzialność przejściowo będzie spadać 100 m.

alert pogodowy imgw
Aktualne ostrzeżenia i komunikaty IMGW

Prognoza zagrożeń

W pierwszej połowie nadchodzącego tygodnia IMGW przewiduje dalsze alerty. Prognoza zagrożeń obejmuje głównie południe i południowy-wschód Polski, a także część centralną kraju. Prognozowane są marznące opady. Ze względu na wpływ na pogodę w Polsce “zgniłego wyżu” nie wykluczone, że alertów pogodowych przed mgłami będzie więcej. Obecnie nie są ujęte w prognozie zagrożeń. Nie wykluczone także, że czekają nas okresy ze złą jakością powietrza.

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje w sytuacji, w której istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia danego zjawiska. Prognozę zagrożeń z kolei publikuje się w sytuacji, gdy prognozowane są groźne warunki pogodowe w perspektywie kilku najbliższych dni. W przypadku oblodzenia, podobnie jak marznących opadów, czy mgły, obowiązuje tylko jeden stopień zagrożenia – stopień pierwszy, oznaczony kolorem żółtym. Dla pozostałych zjawisk IMGW wykorzystuje trzystopniową skalę zagrożenia, zależną od siły zjawiska.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / IMGW / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group