Intensywne opady śniegu, trudne warunki drogowe, burze i przerwy w dostawach prądu. Co działo się w weekend?Intensywne opady śniegu, trudne warunki drogowe, burze i przerwy w dostawach prądu. Co działo się w weekend?

Miniony weekend nie należał do łatwych. Intensywne opady śniegu, trudne warunki drogowe, czy burze śnieżne spowodowały liczne utrudnienia, punktowe szkody, a także przerwy w dostawach prądu. Na południu kraju pojawiły się także wysokie zaspy, a drzewa i gałęzie łamały się pod ciężarem śniegu. Co się działo w weekend w Polsce?

Zgodnie z prognozami, niż genueński (śródziemnomorski), który w weekend przewędrował przez Polskę, przyniósł miejscami intensywne opady śniegu. Sam biały puch był mokry i ciężki, przez co skutecznie okalał drzewa powodując, że przy jego dużej ilości łamały się gałęzie. Tylko w sobotę Straż Pożarna interweniowała ponad 4,5 tysiąca razy w związku z opadami śniegu. Dynamiczna pogoda dała się we znaki w całym kraju. Należy zaznaczyć, że nie wysłano alertu RCB.

Intensywne opady śniegu, trudne warunki drogowe

Śnieg spowodował spory przyrost pokrywy śnieżnej. Przełożyło się to jednak na pogorszenie warunków drogowych, a także liczne opóźnienia w kursowaniu pociągów lokalnych i dalekobieżnych. Utrudnienia notowano także na lotniskach. Strażacy mieli pełne ręce roboty. W kilku przypadkach byli odpowiedzialni za dostarczenie agregatów prądotwórczych do osób wymagających wspomagania aparaturą medyczną podtrzymującą życie. Kilku ratowników odniosło też obrażenia w czasie usuwania przewróconych drzew.

https://twitter.com/Budziwojska/status/1616717996000509952?s=20

Burze śnieżne i przerwy w dostawach prądu

W sobotę pojawiły się także lokalne burze śnieżne. Zagrzmiało na północy kraju. Jak wynika z zarejestrowanych danych z sieci teledetekcji Blitzortung, padło tego dnia około 155 wyładowań doziemnych. Wyładowania rejestrował także system Perun należący do IMGW. Związane one były z wędrującym niżem śródziemnomorskim. Warunki były na tyle sprzyjające, ze doszło do inicjacji głębszej konwekcji, a w efekcie do pojawienia się wyładowań doziemnych.

burze śnieżne
Zarejestrowane wyładowania doziemne. Źródło: Blitzortung.org

Niestety, w wielu miejscach ciężki, mokry śnieg spowodował wystąpienie przerw w dostawach prądu. Na Podkarpaciu było to nawet 120 tysięcy odbiorców, prawie 50 tysięcy w Małopolsce, przerwy w dostawach energii występowały także na Pomorzu, Śląsku z ponad 2300 odbiorców bez prądu, oraz na Podlasiu, gdzie bez energii było około 15 tysięcy odbiorców. W chwili obecnej dostawy energii powinny być już przywrócone do wszystkich dostawców.

Grafika ilustracyjna: KW PSP RZESZÓW / Twitter / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group