Sezon huraganów na Atlantyku trwa w najlepsze i wkroczył już w fazę największej aktywności. Zaburzenie 94L może stać się w ciągu najbliższych dni kolejną burzą tropikalną. Według danych NHC (Narodowe Centrum Huraganów) w ciągu najbliższych dni istnieje bardzo duża szansa na pojawienie się aż dwóch burz tropikalnych. Dodatkowo Tajwan szykuje się na uderzenie Chanthu.
W momencie kiedy tajfun Chanthu zmierza na Tajwan i Chiny, niosąc ekstremalnie niebezpieczną pogodę, w tym niszczący wiatr i katastrofalne w skutkach nawalne opady deszczu, na Atlantyku panuje względna stabilizacja. Huragan Larry osłabł do 1 kategorii i uderzył w teren Nowej Fundlandii w Kanadzie, kierując się dalej na północ. Z kolei Zatoka Meksykańska zagrożona kolejną burzą tropikalną.
(…)oczekuje się, że weekend będzie bardziej sprzyjał rozwojowi, a w niedzielę lub poniedziałek prawdopodobnie pojawi się depresja tropikalna. System porusza się na północny zachód, a następnie ruszy na północ w pobliżu wybrzeża północno-wschodniego Meksyku. Dalszy rozwój tego systemu będzie możliwy do połowy przyszłego tygodnia (…)
Atlantyk z kolejną możliwą burzą tropikalną
W swoim komunikacie NHC uwzględnia także kolejne dwa obszary z możliwością powstania w ciągu nadchodzących 5 dni depresji tropikalnej. W tym przypadku mamy dwa miejsca: jedno z nich ma obecnie 20 procent szans, drugie z kolei jest oceniane już na 70 procent szans. Prognosta NHC Berg informuje że:
Fala tropikalna wytwarza skoncentrowany obszar z opadami i burze między Senegalem a Wyspami Zielonego Przylądka. Warunki środowiskowe wydają się ogólnie sprzyjać rozwojowi [formacji tropikalnych], a depresja tropikalna prawdopodobnie uformuje się pod koniec weekendu lub na początku przyszłego tygodnia. System ogólnie się porusza na zachód nad wschodnimi krańcami Atlantyku, w pobliżu Wysp Zielonego Przylądka.
Oznacza to, że po weekendzie możemy mieć kolejne dwie nazwane burze tropikalne, z potencjałem do przekształcenia się w huragany. Będziemy na bieżąco monitorować sytuację.
Niebezpiecznie u brzegów Tajwanu
Najgroźniejsza obecnie sytuacja panuje u południowo-wschodnich brzegów Tajwanu, do których zbliża się tajfun Chanthu. Układ ma obecnie siłę odpowiadającą huraganowi czwartej kategorii, jednak okresami osiągał kategorię piątą – najwyższą z możliwych. Spowodował liczne szkody na wschodzie filipińskiej wyspy Luzon, którą ominął o zaledwie 60 km. Tajfun najpewniej ominie wyspę od wschodu, podobnie jak Filipiny. Mimo tego przyniesie długotrwałe opady, gwałtowny sztorm i niszczący wiatr. Możliwe że Chanthu dotrze w połowie przyszłego tygodnia nad ląd w rejonie Szanghaju.
Do brzegów Wietnamu zbliża się z kolei burza tropikalna Conson, która kilka dni temu uderzyła w Filipiny. Układ nie przyniósł tam jednak znacznych szkód i najpewniej podobnie będzie w Wietnamie. Głównym zagrożeniem w rejonie są nawalne, długotrwałe opady deszczu, oraz burze i sztorm. Wiatr w porywach nie przekracza 100 km/h, a prędkość średnia wynosi około 70 km/h. Ostatnim obecnie z układów tropikalnych jest burza tropikalna Olaf, która jako huragan 2. kategorii uderzyła w półwysep kalifornijski wczoraj (10.09).
Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?
Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na powyższe przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią nie będzie w tym roku konieczne. LARRY jest 12 nazwaną burzą sezonu i kolejnym silnym huraganem. Pozostało jeszcze 9 imion z listy podstawowej. Jak zwykle przygotowana została też lista zapasowa. Przypominamy jednak, że jest to lista obowiązująca na Atlantyku północnym. Osobną listę NHC opublikowało dla wschodniego Pacyfiku.
Centralna część Oceanu Spokojnego jest pod obserwacją JTWC i to ono nadaje nazwy tamtejszym burzom i tajfunom. Z kolei dla północno-zachodniego Pacyfiku obowiązuje lista stworzona w 1998 przez 14 krajów wchodzących w skład WMO/ESCAP, jednak flipińska PASAGA stosuje swój nieoficjalny system. Na północy Oceanu Indyjskiego swoje nazewnictwo stosuje indyjski IMD, z kolei na południowym zachodzie akwenu nazwy nadają partnerzy francuskiego Meteo France – Meteo Madagascar lub Mauritius Meteorological Service. W rejonie Australii, zależnie od miejsca powstania układu, nazwy nadają służby z Indonezji, Australii, lub Papuy-Nowej Gwinei. Na południowym Pacyfiku obowiązują listy z Fidżi lub Nowej Zelandii, zależnie od szerokości geograficznej. Z kolei rzadkie, południowo atlantyckie burze nazywane są przez Brazylię.
Sezon atlantyckich burz tropikalnych, czyli huraganów trwa od 1. czerwca do 30. listopada. Wszedł on właśnie w swój szczyt, który według średniej przypada właśnie w okolicach 10. września. Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany. Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu.
Grafika ilustracyjna: windy.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!