Chanthu tajfunem 4 kategoriiChanthu tajfunem 4 kategorii

Kolejny groźny cyklon tropikalny pojawił się tym razem na wodach Morza Filipińskiego, które to wchodzi w skład Oceanu Spokojnego (Pacyfiku). Tajfun Chanthu w ciągu kilku godzin osiągnął trzecią kategorię w skali Saffira-Simpsona. Jeszcze wczoraj był on klasyfikowany jako tajfun 1 kategorii. Prędkość wiatru w porywie przekracza 230 km/h.

Chanthu, jak nazywa się kolejny silny cyklon tropikalny, w ciągu ostatnich kilku godzin znacząco przybrał na sile. Na zdjęciach satelitarnych widoczne jest już także jego oko, co tylko potwierdza, że mamy do czynienia z silnym i niosącym ogromne zagrożenie zjawiskiem pogodowym. Jak zauważa meteorolog CNN, Tom Sater, może się on przekształcić w “supertajfun”.

Chanthu- tajfun bestia

Aktualnie Chanthu niesie wiatr ciągły o prędkości około 170 km/h (95 węzłów) i porywy nawet do 250 km/h (135 węzłów). Ciśnienie w jego centrum wynosi 940 hPa. Porusza się na zachód z prędkością około 18 km/h. Cyklon w ogromnym tempie zwiększył swoją siłę. W niemal 24 godziny z burzy tropikalnej stał się silnym tajfunem, który można klasyfikować na trzeci w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona układ. Zagraża on bezpośrednio terenowi Filipin, Tajwanu i Chin. CWB (Centralne Biuro Meteorologiczne) obecnie przewiduje, że tajfun zbliży się do Tajwanu w sobotę i niedzielę (11 i 12 września). Opierając się na aktualnej prędkości i ścieżce burzy, biuro meteorologiczne przewiduje, że wyda ostrzeżenie na morzu o burzy między czwartkowym wieczorem a piątkowym rankiem (10 września).

Prognozowana trasa tajfunu Chanthu. źródło: taiwannews.com.tw
Prognozowana trasa tajfunu Chanthu. źródło: taiwannews.com.tw

Według CWB najważniejszym czynnikiem wpływającym na ścieżkę Chanthu jest grzbiet wysokiego ciśnienia na zachodnim Pacyfiku. Jeśli system wysokiego ciśnienia osłabnie wcześniej niż oczekiwano, Chanthu przesunie się na północ i wyląduje na Tajwanie. Jeśli system utrzyma się stabilnie, tajfun będzie szedł bardziej na zachód i przejdzie na południe kraju przez kanał Bashi. Meteorolog CNN, Tom Sater przewiduje, że Chanthu „naprawdę rozwinie się w supertajfun”. Opisał go jako „bestia”, która ma dobrze wykształcone oko z silnymi wirami wokół środka, które spowodują dalszy spadek ciśnienia atmosferycznego w jego centrum.

Tajfun Chanthu. źródło: NOAA
Tajfun Chanthu. źródło: NOAA

Burze tropikalne tej siły niosą katastrofalne w skutkach porywy wiatru, a także nawalne opady deszczu wywołujące liczne powodzie błyskawiczne. Chanthu będzie prawdopodobnie najsilniejszą burzą, jaka nawiedziła Tajwan i Chiny kontynentalne od czasu tajfunu In-fa w lipcu, który pogorszył już i tak poważną sytuację po powodziach w południowo-wschodnich Chinach.

Burza tropikalna Conson

Kolejnym tropikalnym układem, znajdującym się niemal w tej samej lokalizacji jest burza tropikalna Conson. Przynosi ona obecnie intensywne opady deszczu na terenie Filipin. Conson osiąga prędkość wiatru do 112 km/h. Według CNN Filipiny, chociaż wydane zostały ostrzeżenia na trasie burzy, jak dotąd nie zgłoszono żadnych poważnych szkód.

Burza tropikalna Conson. źródło: windy.com
Burza tropikalna Conson. źródło: windy.com

Tajfun jest lokalną nazwą cyklonów tropikalnych, którą stosuje się w krajach Azji południowo-wschodniej. Identycznie jak w przypadku huraganów, w tajfunach widoczne jest oko cyklonu. Tajfuny mogą wyrządzać tak samo poważne szkody jak huragany – są ich odpowiednikami, a ich powstawanie i funkcjonowanie opiera się na tych samych zasadach.

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group