Tajfun Chanthu minął Tajwan, Nicholas zmierza na USATajfun Chanthu minął Tajwan, Nicholas zmierza na USA

Okres dynamicznej pogody nadal trwa. Burza tropikalna Nicholas, która powstała na terenie Zatoki Meksykańskiej zmierza obecnie kierunku Corpus Christi i Houston. Nie powinna jednak stać się huraganem. Tajfun Chanathu, o którym także już pisaliśmy, minął Tajwan i obecnie znajduje się na wysokości Szanghaju. To jednak nie jedyne formacje tropikalne na oceanach.

Zarówno burza tropikalna jak i tajfun mogą wyrządzać poważne szkody. Jak zwykle przy okazji tego typu zjawisk największym zagrożeniem są katastrofalne w skutkach opady deszczu, bardzo silny wiatr i wysokie fale sztormowe.

Chanthu zagrożeniem dla Szanghaju

Po minięciu Tajwanu i spowodowaniu tam szkód, głównie w postaci licznych zalań i podtopień, słabnący tajfun wędruje dalej na północ. Obecnie znajduje się na wysokości chińskiego Szanghaju – ważnego węzła komunikacyjnego dla światowego handlu. To także jeden z najważniejszych portów świata. Mimo iż siła tajfunu spadła, nadal prognozowane są katastrofalne w skutkach sumy opadów deszczu w ciągu najbliższych dni. Chińskie władze angażują dodatkowe środki ochrony, aby nie doprowadzić do nadmiernych szkód. Układ obecnie (wieczór czasu polskiego, 13.09) ma kategorię pierwszą i powinien niebawem osłabnąć do statusu burzy tropikalnej.

Tak prezentuje się prognozowana trasa tajfunu:

Prognozowana trasa tajfunu. Źródło: JWTC
Prognozowana trasa tajfunu. Źródło: JWTC

Następnie Chanthu skieruje się w stronę Japonii, zahaczając także o terytorium Korei Południowej. Jednocześnie pozostałości burzy tropikalnej Conson zanikają nad Indochinami.

Nicholas zmierza północ USA

Zgodnie z przewidywaniami prognostów z NHC (Narodowe Centrum Huraganów Stanów Zjednoczonych) w weekend na Zatoce Meksykańskiej powstała burza tropikalna Nicholas. To czternasta nazwana burza w sezonie, a do końca podstawowej listy zostało 7 imion. Znajduje się on obecnie na wodach zachodniej Zatoki Meksykańskiej, zmierzając na północ. Układ ma w najbliższych kilkudziesięciu godzinach przemieszczać się wzdłuż wybrzeża południowego Teksasu, po czym uderzy w ląd. Wydane zostały liczne alerty.

Burza tropikalna Nicholas widoczna na skanie radarowym. Źródło: windy.com
Burza tropikalna Nicholas widoczna na skanie radarowym. Źródło: windy.com

NHC nie przewiduje przekształcenia się burzy tropikalnej w huragan. Mimo tego układ jest bardzo niebezpieczny. Oczy synoptyków z NHC skupiają się już na kolejnych dwóch zaburzeniach tropikalnych – Invest 93L nad Wyspami Zielonego przylądka i Invest 95L u brzegów Gwinei i Sierra Leone. Obie mogą przeistoczyć się w kolejnych dniach w depresje, a nawet w burze tropikalne. Nie wykluczone, że w przyszłym tygodniu przynajmniej jedna z nich osiągnie miano huraganu.

Prognoza siły i trasy poruszania się burzy tropikalnej Nicholas. źródło: nhc.noaa.gov
Prognoza siły i trasy poruszania się burzy tropikalnej Nicholas. źródło: nhc.noaa.gov

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?

Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na powyższe przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią nie będzie w tym roku konieczne. Nicholas jest 13 nazwaną burzą sezonu. Pozostało jeszcze 7 imion z listy podstawowej. Jak zwykle przygotowana została też lista zapasowa. Przypominamy jednak, że jest to lista obowiązująca na Atlantyku północnym. Osobną listę NHC opublikowało dla wschodniego Pacyfiku.

Centralna część Oceanu Spokojnego jest pod obserwacją JTWC i to ono nadaje nazwy tamtejszym burzom i tajfunom. Z kolei dla północno-zachodniego Pacyfiku obowiązuje lista stworzona w 1998 przez 14 krajów wchodzących w skład WMO/ESCAP, jednak flipińska PASAGA stosuje swój nieoficjalny system. Na północy Oceanu Indyjskiego swoje nazewnictwo stosuje indyjski IMD, z kolei na południowym zachodzie akwenu nazwy nadają partnerzy francuskiego Meteo France – Meteo Madagascar lub Mauritius Meteorological Service. W rejonie Australii, zależnie od miejsca powstania układu, nazwy nadają służby z Indonezji, Australii, lub Papuy-Nowej Gwinei. Na południowym Pacyfiku obowiązują listy z Fidżi lub Nowej Zelandii, zależnie od szerokości geograficznej. Z kolei rzadkie, południowo atlantyckie burze nazywane są przez Brazylię.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA

Sezon atlantyckich burz tropikalnych, czyli huraganów trwa od 1. czerwca do 30. listopada. Wszedł on właśnie w swój szczyt, który według średniej przypada właśnie w okolicach 10. września. Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany. Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu.

Grafika ilustracyjna: windy.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2024 INCUS Media Group