LARRY kolejnym silnym huraganemLARRY kolejnym silnym huraganem

Na Oceanie Atlantyckim w najlepsze trwa sezon burz tropikalnych i huraganów. LARRY, jest kolejnym silnym huraganem, czyli takim, który osiągnął co najmniej trzecią kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Jak wynika z danych NHC (Narodowe Centrum Huraganów), huragan w okolicach środy zacznie słabnąć.

Sezon Atlantyckich burz tropikalnych mocno się rozpędził. Po kilku dniach względnego spokoju, które w południowej części USA wykorzystywane są m.in. do szacowania strat po huraganie IDA, ponownie mamy do czynienia z silnym układem tropikalnym

LARRY huraganem 3 kategorii

W południowo-zachodniej części północnego Atlantyku, około 1100 km od brzegów Barbudy, szaleje huragan LARRY. Związane z nim silny wiatr i nawalne opady deszczu, znacząco wpływa na pogodę w rejonach jego wędrówki. NHC w swoim najnowszym komunikacie zauważa że:

Duże fale generowane przez Larry’ego już wpływają na Małe Antyle i rozprzestrzenią się na części Wielkich Antyli, Bahamów i Bermudów w poniedziałek i wtorek. Znaczne fale powinny dotrzeć do wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i Kanady Atlantyckiej w połowie tygodnia. Fale te prawdopodobnie spowodują zagrażające życiu prądy wsteczne i wysokie fale, a plażowicze i inne osoby na tych wybrzeżach proszeni są o przestrzeganie rad ratowników i lokalnych urzędników w tym tygodniu.

W dalszej części komunikatu NHC informuje o tym, co może się wydarzyć w najbliższym czasie:

Przewiduje się, że Larry zbliży się do Bermudów w ciągu najbliższych kilku dni jako duży i potężny huragan, niosąc ryzyko silnego wiatru, obfitych opadów i zalania wybrzeża w połowie tego tygodnia. Chociaż jest zbyt wcześnie, aby określić skalę tych zagrożeń i potencjalnego wpływu na Bermudy, mieszkający tam ludzie powinni uważnie monitorować najnowsze aktualizacje prognoz w ciągu najbliższych kilku dni.

Prognozowana trasa i siła huraganu LARRY
Prognozowana trasa i siła huraganu LARRY. źródło? nhc.noaa.gov

Będziemy się przyglądać sytuacji związanej z wspominanym huraganem. Poza huraganem LARRY, na Atlantyku znajduje się zaburzenie tropikalne INVEST 91L, który przynosi ulewy i słaby sztorm na południu Zatoki Meksykańskiej. Kolejne formacje tropikalne występują na Pacyfiku – zaburzenie INVEST 96E na południowy zachód od Acapulco, oraz dwa układy niedaleko Filipin. Pierwszy z nich to burza tropikalna Conson, która może stać się na krótko tajfunem pierwszej kategorii, podczas przechodzenia przez centrum i północ Filipin. Groźniej wygląda depresja tropikalna NINETEEN, ulokowana obecnie (6.09, 15:00 czasu polskiego) około 1500 km na wschód od Filipin. Może się stać w najbliższych godzinach burzą tropikalną, a w ciągu kolejnych dwóch dni tajfunem, który ma potencjał stać się silnym tajfunem, który na przełomie obecnego i przyszłego tygodnia może uderzyć w Tajwan lub północne Filipiny.

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?

Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na powyższe przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią nie będzie w tym roku konieczne. LARRY to 12 nazwana burza sezonu, i kolejny silny huragan. Pozostało jeszcze 9 imion z listy podstawowej. Jak zwykle przygotowana została też lista zapasowa. Przypominamy jednak, że jest to lista obowiązująca na Atlantyku północnym. Osobną listę NHC opublikowało dla wschodniego Pacyfiku.

Centralna część Oceanu Spokojnego jest pod obserwacją JTWC i to ono nadaje nazwy tamtejszym burzom i tajfunom. Z kolei dla północno-zachodniego Pacyfiku obowiązuje lista stworzona w 1998 przez 14 krajów wchodzących w skład WMO/ESCAP, jednak flipińska PASAGA stosuje swój nieoficjalny system. Na północy Oceanu Indyjskiego swoje nazewnictwo stosuje indyjski IMD, z kolei na południowym zachodzie akwenu nazwy nadają partnerzy francuskiego Meteo France – Meteo Madagascar lub Mauritius Meteorological Service. W rejonie Australii, zależnie od miejsca powstania układu, nazwy nadają służby z Indonezji, Australii, lub Papuy-Nowej Gwinei. Na południowym Pacyfiku obowiązują listy z Fidżi lub Nowej Zelandii, zależnie od szerokości geograficznej. Z kolei rzadkie, południowo atlantyckie burze nazywane są przez Brazylię.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA

Sezon atlantyckich burz tropikalnych, czyli huraganów trwa od 1. czerwca do 30. listopada. Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany. Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu.

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2024 INCUS Media Group