Silny wiatr, front, odwilż i nawet 8 stopni na termometrach. Prognoza na weekendSilny wiatr, front, odwilż i nawet 8 stopni na termometrach. Prognoza na weekend

Za nami spokojny tydzień z wyżową aurą w Polsce. Niestety, weekend to głównie chmury, front i odwilż. W północnej części kraju pojawi się też silny wiatr, do 80 – 85 km/h w porywie. Na termometrach zobaczymy wyższe temperatury, miejscami nawet do 8 stopni powyżej zera. Topniejący śnieg wpłynie też na stan wody w rzekach. Jaka dokładnie panować będzie pogoda w poszczególnych obszarach naszego kraju? Szczegóły w cotygodniowej prognozie pogody na weekend.

Wyżowa aura przyniosła nie tylko bardzo wysokie ciśnienie , ale także spowodowała, że wydawane były alerty pogodowe przed smogiem. W czwartek z kolei jakość powietrza w Krakowie była na tyle zła, że znalazł się on w światowej czołówce miast z najgorszą jakością powietrza. W weekend czeka nas jednak kolejna zmiana – pojawi się front atmosferyczny, opady pod praktycznie każdą postacią, ale także odwilż, a wraz z nią wyższe temperatury i silny wiatr.

Chmury, front i wiatr

W sobotę front wędrować będzie przez nasz kraj. Przyniesie opady – deszczu, deszczu ze śniegiem czy też samego śniegu. Śnieg może się pojawiać na południowym- wschodzie i na południu kraju. Nie wykluczone, że spadnie też drobny grad czy krupa śnieżna. Opady mogą mieć charakter marznący. Poza tym nad krajem obecna będzie duża ilość zachmurzenia. Niewielka szansa na przejaśnienia pojawi się pod wieczór na północy. Poza tym, na Wybrzeżu spodziewamy się też silnego wiatru. W porywach może on osiągać 80-85 km/h. Nocą opady stopniowo będą zanikać. Najdłużej wystąpią w rejonach górskich. Nocą wiatr osłabnie.

zachmurzenie opady sobota 11 luty
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 11 lutego 2022 r. Model: ECMWF

Na termometrach zobaczymy do 6-8 stopni na Pomorzu Zachodnim, od 4 do 6 stopni na Pomorzu Gdańskim, od 2 do 4 na wschodzie i w centrum kraju, a na zachodzie i południowym- zachodzie termometry pokażą 4-6 stopni powyżej zera. Na południu lokalnie może trzymać słaby mróz, szczególnie w górach. Najchłodniej będzie na Podkarpaciu, gdzie utrzyma się jeszcze całodobowy mróz. Termometry pokażą tam do -4 stopni Celsjusza. W nocy mróz pojawi się na Pomorzu, Kujawach oraz w części Lubelszczyzny i na Podlasiu. Tam zobaczymy od -2 do -4 stopni Celsjusza. W centrum termometry wskażą około 0 stopni, na południu od 0 do 4 stopni, a na południowym- zachodzie i na zachodzie zobaczymy do 6 stopni powyżej zera.

temperatura odwilż sobota 11 luty
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 11 lutego 2023 r. Model: ECMWF

Przejaśnienia i nawet 8 stopni Celsjusza

W niedzielę słabe opady mogą pojawiać się jeszcze na południu i na zachodzie. W późniejszych godzinach przejaśnienia mogą się pojawić od Podlasia przez Mazowsze po Małopolskę. Do wieczora dotrą do wschodnich granic, a w nocy nad Polską ponownie zalegać będzie warstwa zachmurzenia. Na Wybrzeżu wiatr powieje do 50 km/h, lokalnie być może nieco więcej. W ciągu dnia ponownie może być problem z jakością powietrza. Nocą na ogół bez opadów, z niemal całkowitym zachmurzeniem.

zachmurzenie opady niedziela 12 luty
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 12 lutego 2022 r. Model: ECMWF

Termometry wskażą od 8 stopni na zachodzie, przez około 4 w pasie centralnym po 2 na wschodzie. Ponownie najchłodniej będzie na Podkarpaciu oraz w Tatrach. Termometry wskażą tam od -2 do 0 stopni Celsjusza. W kolejnych godzinach strefa cieplejszej masy powietrza dalej będzie wędrować na wschód. W nocy termometry w praktycznie całym kraju pokażą od 4-6 stopni na zachodzie, północy i w centrum po przedział od 0 do 2 stopni na południu i południowym- wschodzie Polski.

temperatura niedziela 12 luty
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 12 lutego 2023 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group