Kolejny alert RCB przed smogiem dla południowej PolskiKolejny alert RCB przed smogiem dla południowej Polski

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało kolejny alert RCB przed smogiem. Wciąż występująca nad Polską wyżowa aura spowodowała, że miejscami nadal mamy złą jakość powietrza. Wiadomości SMS trafiły do mieszkańców powiatów nowotarskiego nowosądeckiego. Jaka jest jakość powietrza w pozostałych regionach kraju? Sprawdzamy aktualne dane z czujników pomiarowych należących do GIOŚ i firmy Airly.

Dziś głównie nad południową częścią Polski zalega smog. Prognozowane ocieplenie nadejdzie w weekend, a występująca nadal w Polsce wyżowa pogoda także nie przyczynia się do poprawy sytuacji. Oznacza to, że trudniej będzie oddychać w Polsce czystym powietrzem. Niestety, już wyraźnie widać, że w wyniku wysokich kosztów zakupu opału na zimę ludzie ogrzewają swoje domy, paląc paliwem złej jakości, a często wręcz śmieciami czy oponami.

Kolejny alert RCB przed smogiem

Ze względu na panujące niskie temperatury, zdecydowanie wzrosła ilość emitowanych pyłów PM10, PM2,5 czy PM1 do atmosfery. Brak silniejszego wiatru i wyżowa aura powodują, że w prawie całym kraju panuje średnia, a miejscami wręcz zła jakość powietrza. Dziś rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zdecydowało się na wysłanie alertu RCB do mieszkańców powiatów nowotarskiego i nowosądeckiego.

Tak prezentowała się jakość powietrza dziś rano (7.02.2022) w Polsce:

kolejny alert rcb smog
Jakość powietrza w Polsce. Źródło: Airly.org
kolejny alert rcb smog
Jakość powietrza w Polsce. Źródło: Airly.org

Aktualną jakość powietrza można sprawdzić między innymi w sieciach pomiarowych GIOŚ, regionalnych WIOŚ, czy w licznych aplikacjach. Jedną z nich jest Airly, stworzona przez polską firmę o tej samej nazwie. Dane na żywo można sprawdzić tutaj:

Według rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2021 r. dobowe stężenia pyłu zawieszonego PM10 nie powinny przekraczać 45 μg/m sześcienny.

Co nas czeka zimą?

W kolejnych tygodniach spodziewamy się mocniejszych spadków temperatury. Biorąc pod uwagę zdjęcie zakazu palenia węglem brunatnym, można się tylko domyślać, jak fatalną jakość powietrza możemy mieć w naszym kraju. Dodatkowo, wraz z komentarzami niektórych polityków, wielu ludzi, których nie stać na zakup bardzo drogiego obecnie opału, będzie spalać śmieci, co także będzie miało wpływ na to, jakim powietrzem będziemy oddychać w naszym kraju. Już teraz można jednak założyć tezę, że w najchłodniejsze dni będzie na prawdę źle.

Grafika ilustracyjna: freepik.com / airly.org / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group