Fatalna jakość powietrza w Polsce. Kraków w światowej czołówceFatalna jakość powietrza w Polsce. Kraków w światowej czołówce

Wyżowa aura panująca nad Polską spowodowała, że ponownie mamy złą jakość powietrza. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie zdecydowało się na wysłanie alertów RCB za pomocą wiadomości SMS. Jaka jest jakość powietrza w pozostałych regionach kraju? Sprawdzamy aktualne dane z czujników pomiarowych należących do GIOŚ i firmy Airly.

Dziś, w czwartek 9 lutego nad sporą częścią Polski w dalszym ciągu występuje smog. Prognozowane ocieplenie nadejdzie najwcześniej w weekend, a dominującą obecnie w Polsce wyżowa pogoda także nie przyczynia się do poprawy sytuacji. Oznacza to, że trudniej będzie oddychać w Polsce czystym powietrzem. Niestety, już wyraźnie widać, że w wyniku wysokich kosztów zakupu opału na zimę ludzie ogrzewają swoje domy, paląc paliwem złej jakości, a często wręcz śmieciami czy oponami.

Fatalna jakość powietrza w Polsce. Kraków w światowej czołówce

Ze względu na panujące niskie temperatury, ilość emitowanych pyłów PM10, PM2,5 czy PM1, które dostały się do atmosfery, utrzymuje się na wysokim poziomie. Brak silniejszego wiatru i wyżowa aura powodują, że w prawie całym kraju panuje średnia, a miejscami wręcz zła jakość powietrza. Dziś rano Kraków znalazł się w światowej czołówce miast z najgorszą jakością powietrza. W pewnym momencie był nawet trzecim miastem na świecie. Najlepiej sytuacja wyglądała na północy Polski, jednak tam jest najmniej aktywnych czujników. Tym razem nie zdecydowano się na wysłanie alertu RCB do mieszkańców jakiegokolwiek regionu Polski.

fatalna jakość powietrza w polsce kraków w czołówce
Fatalna jakość powietrza w Polsce. Kraków w światowej czołówce. Źródło: IQAir

Tak prezentowała się jakość powietrza dziś rano (9.02.2022) w Polsce:

fatalna jakość powietrza w polsce kraków w czołówce
Jakość powietrza w Polsce. Źródło: Airly.org
fatalna jakość powietrza w polsce kraków w czołówce
Jakość powietrza w Polsce. Źródło: Airly.org

Aktualną jakość powietrza można sprawdzić między innymi w sieciach pomiarowych GIOŚ, regionalnych WIOŚ, czy w licznych aplikacjach. Jedną z nich jest Airly, stworzona przez polską firmę o tej samej nazwie. Dane na żywo można sprawdzić tutaj:


Według rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2021 r. dobowe stężenia pyłu zawieszonego PM10 nie powinny przekraczać 45 μg/m sześcienny.

Co nas czeka zimą?

W kolejnych tygodniach spodziewamy się mocniejszych spadków temperatury. Biorąc pod uwagę zdjęcie zakazu palenia węglem brunatnym, można się tylko domyślać, jak fatalną jakość powietrza możemy mieć w naszym kraju. Dodatkowo, wraz z komentarzami niektórych polityków, wielu ludzi, których nie stać na zakup bardzo drogiego obecnie opału, będzie spalać śmieci, co także będzie miało wpływ na to, jakim powietrzem będziemy oddychać w naszym kraju. Pocieszeniem jest to, że zima do tej pory była dość łagodna, a dodatkowo się kończy. Nie można jednak wykluczyć mroźnych epizodów nawet do końca marca.

Grafika ilustracyjna: freepik.com / airly.org / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group