W górach spadł śnieg. Przed nami kolejne opady!W górach spadł śnieg. Przed nami kolejne opady!

Za nami deszczowy początek tygodnia, w górach spadł także śnieg. Biało zrobiło się także poniżej szczytów, a to nie koniec opadów. Obecnie na pogodę w Polsce wpływa układ niskiego ciśnienia “GISELA”, którego centrum wędruje z południowego wschodu kontynentu. Zaniknie on, razem z opadami, w czwartek. 

Zgodnie z prognozami, początek tygodnia przyniósł opady deszczu i miejscami śnieg. Niestety, sprawdziły się też prognozy dotyczące sum opadów, a te będą jeszcze większe. Według obecnych wyliczeń modeli numerycznych, do północy w czwartek spadnie dodatkowych kilkanaście cm śniegu, a suma opadów deszczu przekroczyć może 60 mm.

Gdzie może spaść śnieg?

Kolejnych opadów spodziewamy się we wtorek i środę. Obecnie strefa opadów wędruje na północny zachód Polski. W Tatrach występują opady śniegu, jednak obszar gdzie pojawi się biały puch jest nieco większy. Śnieg pojawił się już w Zakopanem, a także w miejscowościach u podnóża Śnieżnika w Kotlinie Kłodzkiej. Dodatkowo sypnąć śniegiem może w Beskidach, Bieszczadach, a także w części Sudetów.

Aktualne opady deszczu i śniegu na południu Polski.
Aktualne opady deszczu i śniegu na południu Polski. Stan na godzinę 12:00, 13.10

Tak wygląda sytuacja w Zakopanem:

Na drogach panują trudne warunki drogowe, bardzo niebezpiecznie jest także na szlakach górskich. Intensywne opady śniegu i śliskie szlaki to poważne zagrożenie dla osób przebywających w górach, przez co TPN i TOPR odradzają wyjść na granie. Mimo tego grupa turystów z Niemiec utknęła w poniedziałek popołudniu pod Rysami. Akcja ratunkowa trwała około 12 godzin.

Zagrożeniem także silny wiatr

Dodatkowo pojawią się silne porywy wiatru, przekraczające 80 km/h. Najsilniej wiać będzie w woj. kujawsko- pomorskim, oraz na wybrzeżu. W Sudetach możliwe zawieje i zamiecie śnieżne. Wiatr potęgować też będzie uczucie chłodu.

Prognozowane porywy wiatru. Model GFS, źródło: wxcharts.com
Prognozowane porywy wiatru. Model GFS, źródło: wxcharts.com

Silny, północno wschodni wiatr na wybrzeżu stwarza zagrożenie cofką. Porywy nasilą się dziś wieczorem, a maksimum osiągną w ciągu dnia w środę (14.10). Z powodu prognozowanej cofki, przesunięto na dziś próbę detonacji ładunku w Kanale Piastowskim w Świnoujściu.

Zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group