To nie koniec sezonu. Możliwa kolejna burza tropikalnaTo nie koniec sezonu. Możliwa kolejna burza tropikalna

W dalszym ciągu nie możemy mówić, że to koniec sezonu huraganów. Najnowsze informacje przekazane przez NHC wskazują na 30 procent szans powstania burzy tropikalnej w ciągu najbliższych dni. Jeśli rzeczywiście ona powstanie, dostanie nazwę kolejnej litery greckiego alfabetu – Kappa.

Sezon huraganów na Oceanie Atlantyckim kończy się ostatniego dnia listopada. Już teraz jednak wpisany on został do księgi rekordów i zapisze się na zawsze w historii obserwacji tego typu burz. Nigdy w historii nie było tak wielu nazwanych burz na Atlantyku. Co więcej, dopiero drugi raz wykorzystano zapasową listę nazw dla huraganów. Choć kończący się sezon był aktywny, to nie odstawał od poprzednich lat w kontekście ilości silnych huraganów.

W ciągu kolejnych 5 dni możliwa kolejna burza tropikalna

Amerykańska NHC informuje w opublikowanym dziś (24.11) komunikacie o 30 procentowej szansie na powstanie kolejnej, nazwanej burzy tropikalnej. Pomimo iż sezon zbliża się pomału do końca, opublikowana została lista kolejnych imion dla przyszłych burz tropikalnych. Są to kolejne litery greckiego alfabetu: Kappa, Lambda, My, Ny, Ksi, Omikron, Pi, Rho, Sigma, Tau, Ipsylon, Phi, Chi, Psi i Omega. To całkiem spory zapas i raczej nie zostanie wykorzystany w pełni. Wiele jednak wskazuje, że to wciąż nie koniec sezonu burz tropikalnych.

Prognozowany obszar w którym może powstać kolejna burza tropikalna. Otrzyma ona imię Kappa. Źródło: NHC
Prognozowany obszar w którym może powstać kolejna burza tropikalna. Otrzyma ona imię Kappa. Źródło: NHC

Jeszcze kilka dni temu Nikaragua i Honduras były pustoszone przez huragan najwyższej, piątej kategorii Iota, a na Karaibach występowały silne burze, które dawały szanse na powstanie kolejnego huraganu. Ostatecznie jednak po uderzeniu Ioty w wybrzeże, nie powstał do tej pory żaden nowy układ tropikalny na Atlantyku. Mimo tego woda w oceanie nadal jest bardzo ciepła i może przynieść kolejne burze.

Rekordowy sezon huraganów w pigułce

Sezon 2020 rozpoczął się wcześnie, kiedy pierwsza burza tropikalna, Arthur powstała 16 maja. Niezwykle aktywny sezon szybko przeszedł przez wcześniej ustaloną listę 21 nazw, kończąc się na Wilfredzie 18 września. Wtedy dopiero po raz drugi w historii użyty został alfabet grecki do pozostałej część sezonu, kiedy Alfa tworzyła się jeszcze tego samego dnia.

Sezon huraganów na Atlantyku oficjalnie kończy się 30 listopada, ale po tej dacie mogą wystąpić dodatkowe burze. Prognozy z NHC stale monitorują Ocean Atlantycki pod kątem rozwoju i aktywności burz. Wydana w maju sezonowa prognoza przewidywała ponadprzeciętny sezon huraganów, a później podnieśli tę prognozę do rzadkiego, niezwykle aktywnego sezonu w sierpniu, przed szczytem sezonu jesienią.

Grafika ilustracyjna: NASA / NOAA
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group