cyklon Gati

Jeden z najbiedniejszych krajów świata – Somalia, nawiedziła jedna z największych klęsk pogodowych w historii tego regionu. Silny cyklon Gati dotarł w niedzielę wieczorem czasu polskiego (22.11) do północno-wschodniej części kraju. Nigdy wcześniej w historii obserwacji tak silny układ tropikalny nie dotarł do Somalii. Oficjalny bilans ofiar nie jest jeszcze znany.

Przynajmniej osiem ofiar śmiertelnych, ponad 30 osób zaginionych i olbrzymie straty – tak w skrócie wygląda bilans silnego cyklonu Gati, który uderzył w północno-wschodnią Somalię w niedzielę (22.11). To najsilniejszy tego typu układ pogodowy, jaki kiedykolwiek dotarł do kraju, położonego na Rogu Afryki. Cyklon Gati osiągnął maksymalnie trzecią kategorię w skali Saffira-Simpsona, oraz został określony jako Silny Cyklon przez Indyjski Departament Meteorologii (IMD).

Cyklon Gati spustoszył Somalię

Burze tropikalne i cyklony co jakiś czas docierają do brzegów Półwyspu Arabskiego, oraz do Somalii. Zazwyczaj jednak te silniejsze układy uderzają w Oman, rzadziej w Jemen. Tym bardziej nietypowe jest zachowanie cyklonu Gati, który nie dość, że uderzył w ląd daleko na południe jako cyklon drugiej kategorii, a maksymalnie osiągnął kategorię trzecią, to jeszcze bardzo szybko się nasilił. W ciągu zaledwie 12 godzin prędkość wiatru ciągłego wzrosła z 65 do 185 km/h. To najszybsza intensyfikacja w historii obserwacji na Morzu Arabskim (północno-zachodniej części Oceanu Indyjskiego).

Cyklon Gati na kilka godzin przed uderzeniem w ląd. Źródło: Meteologix.com

Przed uderzeniem w ląd, które nastąpiło około godziny 19:00 czasu polskiego, 22. listopada w okolicach miasta Hafun, cyklon nieco osłabł. Wiatr w momencie dotarcia do wybrzeża wiał z prędkością 165 km/h, w porywach przeszło 200 km/h. Związane z nim opady wyniosły w ciągu doby aż 128 mm deszczu. To więcej niż wynosi roczna suma opadów dla północno-wschodniej Somalii (około 100 mm). W efekcie ulewnych deszczy, tylko w rejonie Bari zniszczonych zostało około 300 budynków. Konieczna była ewakuacja przeszło 15 tys. osób, a aż 70 tys. odczuło bezpośrednio skutki cyklonu. Intensywne opady wystąpiły także na Sokotrze.

Największe szkody są na wybrzeżu, gdzie sztorm spowodował śmierć ośmiu osób. Kolejnych 30 jest zaginionych. Nadal nie ma jeszcze ostatecznego bilansu poszkodowanych, ani ofiar, gdyż wiele terenów w dalszym ciągu jest odciętych od świata. Poważne szkody, związane głównie z opadami, wystąpiły także w głębi lądu. Niecałą dobę po uderzeniu w ląd, Gati osłabł do miana głębokiej depresji tropikalnej i obecnie zanika nad Zatoką Adeńską.

Zdjęcie ilustracyjne: NASA TERRA/MODIS

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2020-2024 INCUS Media Group