burza-tropikalna burza-tropikalna

Sezon huraganów nie odpuszcza. Kilka dni temu w wybrzeże Stanów Zjednoczonych uderzył huragan Laura. Na Atlantyku znajdują się obecnie dwie burze tropikalne – OMAR i NANA. Wg. prognoz amerykańskiego NHC, w ciągu najbliższych 5 dni istnieje nawet 60 % szansa powstania kolejnej burzy tropikalnej. Może ona stać się kolejnym w sezonie huraganem.

W prognozach publikowanych przez NHC, w ciągu najbliższych dni mogą powstać dwie burze tropikalne. Jedna z około 30 % pewnością, druga z 60 %. To zmiana, bo jeszcze wczoraj prognozy mówiły o 30 % w obu przypadkach.

Prognozowana sytuacja w basenie Oceanu Atlantyckiego na najbliższe 5 dni. Sezon huraganów w pełni.
Prognozowana sytuacja w basenie Oceanu Atlantyckiego na najbliższe 5 dni.

Tegoroczny sezon huraganów jest bardzo aktywny.

Już teraz mówi się o potencjalnej ekstremalnej aktywności huraganów na Atlantyku. Jak co roku, zakończy się około 30 listopada

Wspomniana Laura wyrządziła poważne szkody. Do wybrzeża dotarła jako huragan 4 kategorii, powodując liczne i rozległe szkody materialne.

W tym roku spodziewamy się więcej silniejszych i dłużej trwających burz niż przeciętnie, a nasz przewidywany zasięg ACE (Accumulated Cyclone Energy) znacznie przekracza próg NOAA dla wyjątkowo aktywnego sezonu”

powiedział dr Gerry Bell, główny prognostyk sezonowych huraganów pracujący w NHC.

Odpowiedzialne za to są cieplejsze niż zwykle wody Atlantyku i Morza Karaibskiego, zmniejszone pionowe uskoki wiatru, słabsze tropikalne pasaty atlantyckie i nasilony monsun w Afryce Zachodniej. Obecnie najgroźniejsza burza tropikalna to NANA, która w czwartek uderzy w wybrzeże Gwatemali i Belize.

Monitoring burzy tropikalnej NANA.
Monitoring burzy tropikalnej NANA.

Kolejne groźne burze mogą powstawać bardzo szybko.

Warto zwrócić uwagę, że NHC zaktualizował swoją prognozę aktywności huraganów na 2020 rok. Przewiduje się, że w sezonie powstanie od 19 do 25 nazwanych burz w tym od 7 do 11 stanie się huraganami. Przeciętnie powstaje 12 burz z czego 6 huraganów. Synoptycy NOAA przewidują, że spośród wszystkich nazwanych huraganów, od 3-6 w których wiatr będzie przekraczać prędkość 170 km/h. Amerykanie nazywają je “dużymi”.

Nazwy huraganów w 2020 roku.
Nazwy huraganów w 2020 roku.

Jak śledzić huragany ?

Każdy może śledzić prognozy przygotowywane przez specjalistów NOAA i NHC. Dostępne są one na specjalnej stronie – https://www.nhc.noaa.gov/ czy w popularnym serwisie Weather Underground.  Dostępne są także bieżące alerty, które pozwalają przygotować się na nadchodzący żywioł. Jeśli przewidywania synoptyków się sprawdzą, mieszkańców USA czeka bardzo ciężka jesień, a także kolejne straty.

Zdjęcie ilustracyjne: GOES-R/NOAA/NASA
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group