sierpień 2020

Choć wiele osób może mieć odmienne zdanie, dane meteorologiczne są nieubłagane. Sierpień 2020 okazał się miesiącem cieplejszym od normy! Poza sporadycznymi przypadkami był również bardziej wilgotny.

Opublikowane dziś podsumowanie miesiąca przez IMGW wskazuje na cieplejszy od normy sierpień z przeważnie wyższą od normy sumą opadów. Choć wiele osób, zwłaszcza przebywających na północy kraju mogło mieć inne odczucia, dane pomiarowe nie kłamią. Według sieci stacji pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej odchylenie od normy termicznej wyniosło miejscami ponad 3 stopnie. Było również wyjątkowo mokro, choć nie wszędzie. Lokalnie deszczu było prawie dwa razy więcej niż zazwyczaj, natomiast w innych regionach nie spadła nawet połowa normy deszczu.

Ciepły i wilgotny sierpień 2020

Jak informuje IMGW, w całym kraju średnia temperatura miesięczna dla sierpnia była powyżej normy, a na zachodzie, w centrum i na południu znacznie powyżej normy. Najmniejsze odchylenie było w Jeleniej Górze, gdzie norma została przekroczona o niemal dwa stopnie. Średnia temperatura miesiąca wyniosła tam 18,2 stopnia. Chłodniej oczywiście było na górskich stacjach, jednak nawet tam było cieplej niż powinno. Najcieplejszym z kolei i jednocześnie najbardziej odbiegającym od termicznej normy miastem były Słubice. Tam średnia temperatura miesiąca wyniosła aż 21,2 stopnia, co oznacza przekroczenie normy z lat 1951-2000 o ponad 3 stopnie! Tam też zanotowano najwyższą temperaturę maksymalną sierpnia 2020, czyli 35,3 stopnia.

Z opadami było już różnie. Pas od Opolszczyzny i Dolnego Śląska, przez południową Wielkopolskę i Ziemię Łódzką, po Podlasie, północne Mazowsze i wschodnie Mazury był bardzo wilgotny. Z kolei północno-zachodnia ćwiartka kraju notowała niedobory opadów. Wschód i Warmia również były suche, z kolei Pomorze Gdańskie miało mniej więcej tyle deszczu ile trzeba. Najwięcej opadów Instytut zmierzył w Kłodzku, co nie powinno dziwić w kontekście częstych, intensywnych opadów w Kotlinie Kłodzkiej. W ciągu miesiąca spadło tam około 150 mm deszczu, co stanowi aż 188% normy miesięcznej dla sierpnia! Również w Kłodzku zanotowano najwyższą dobową sumę opadu, która wyniosła 56,3 mm w dobie hydrologicznej 3. sierpnia (od 6 do 6 czasu UTC). Najmniej opadów spadło na północnym zachodzie kraju. W Słubicach były to ledwo 33 mm, co stanowi około 47% normy wieloletniej.

Według prognozy sezonowej od AccuWeather, rozpoczynająca się jesień ma przynieść, przynajmniej początkowo ciepłą i dość suchą aurę. Jej zaczątki widać już w prognozach średnioterminowych na połowę września, która może przynieść nawet ponad 28 stopni w cieniu, oraz sporadyczne opady. Poprawa aury ma się zacząć z początkiem nowego tygodnia.

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2020-2024 INCUS Media Group