Rekordowo wczesna burza tropikalna na PacyfikuRekordowo wczesna burza tropikalna na Pacyfiku

Po zeszłorocznym, zaskakującym sezonie huraganów, tegoroczny zaczyna rekordowo wczesna burza tropikalna, która powstała na Pacyfiku. Dostała ona nazwę Andres. Oficjalny start sezonu burz tropikalnych według WMO (Światowa Organizacja Meteorologiczna) ma miejsce 15 maja.

Burza tropikalna Andres jest pierwszą nazwaną w tegorocznym sezonie. Ponadto pojawiła się ona jeszcze przed oficjalnym startem sezonu burz tropikalnych na Pacyfiku. Jest to też najwcześniejsza burza tropikalna w tej części świata w historii obserwacji, która otrzymała własną nazwę.

Czy Anders jest groźny?

Burza tropikalna Anders jest obecnie klasyfikowany jako depresja tropikalna z wiatrami wiejącymi poniżej 39 mil na godzinę. Na jego trasie nie znajdują się także żadne zamieszkałe rejony, a sama depresja powinna niebawem zaniknąć. Może jednak nieco przeszkadzać w żegludze ze względu na niesione opady. Według najnowszych prognoz NHC (Narodowe Centrum Huraganów w USA) Andres stracił w środę (12.05) miano nazwanej burzy tropikalnej i obecnie jest depresją, ulokowaną około 900 km na południowy zachód od południowej części półwyspu kalifornijskiego.

Przygotowano także listę nazw dla burz tropikalnych, które pojawią się w tym roku na Pacyfiku.

Nazwy burz tropikalnych dla Pacyfiku
Nazwy burz tropikalnych dla Pacyfiku. Źródło: AccuWeather

Początek sezonu huraganów

1 czerwca rozpocznie się oficjalny sezon huraganów, czyli cyklonów tropikalnych na Atlantyku. Poprzedni, o którym pisaliśmy na łamach IncusMeteo okazał się być rekordowy. Wyczerpana została lista imion podstawowych, a sam sezon należał do najintensywniejszych w długiej historii prowadzenia pomiarów. Pojawiło się kilka groźnych burz, które powodowały realne zagrożenie dla życia i mienia wielu milionów mieszkańców wschodniego i południowego wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

Przygotowana podstawowa lista imion dla burz tropikalnych i huraganów na Atlantyku
Przygotowana podstawowa lista imion dla burz tropikalnych i huraganów na Atlantyku. Źródło: weather.com

Konwencja nazywania burz tropikalnych sięga 1979 roku, ale obecnie proces ten składa się z sześciu list nazw, które są zmieniane w każdym roku kalendarzowym. W przypadku listy dla wschodniego Pacyfiku używana jest nazwa zaczynająca się od każdej litery alfabetu z wyjątkiem Q. Bywają też lata, że podstawowa lista ulega wyczerpaniu. Do tej pory stosowano litery greckiego alfabetu, jednak w tym roku przygotowano dodatkową listę imion:

Zapasowa lista imion dla burz tropikalnych na Atlantyku
Zapasowa lista imion dla burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: AccuWeather
Grafika ilustracyjna: AccuWeather
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group