Prognoza sezonowa na lato 2021!Prognoza sezonowa na lato 2021!
Prognoza sezonowa na lato 2021!
Prognoza sezonowa na lato 2021!

Amerykański, komercyjny serwis pogodowy AccuWeather opublikował w ostatnich dniach prognozę sezonową na lato 2021 dla Polski i Europy. Wstępne ustalenia synoptyków niestety nie napawają optymizmem, zwłaszcza jeśli chodzi o aurę w naszym kraju. Pomimo tego, że prognoza opiera się o długoterminowe wyliczenia modeli numerycznych, warto zaznajomić się z tym, co może szykować lato.

Pierwszego czerwca rozpoczyna się meteorologiczne lato, ale przesilenie letnie, które będzie początkiem lata astronomicznego, nastąpi dopiero 20 czerwca. Tegoroczne lato, jak i wakacje przez wciąż panującą epidemię będą inne niż poprzednie. Postępujący jednak proces szczepienia populacji daje nadzieję na to, że wakacje 2021 będą lepsze niż zeszłoroczne.

Jak co roku, w połowie maja, zespół AccuWeather przygotował sezonową prognozę na lato dla Europy, obejmującą trzy miesiące meteorologicznej pory roku. Zespół meteorologów specjalizujących się w prognoza długoterminowych firmy AccuWeather ostrzega, że upał w Europie w okresie letnim i brak rozległych opadów może powodować problemy w rolnictwie. Nawet niektóre uprawy letnie, które są zwykle odporne na suszę, mogą napotkać problemy po utrzymującym się wiosną zimie i wpłynąć na odporność roślin. Jak jednak będzie w Polsce?

Gorące Hiszpania, Portugalia i Włochy

Główny punkt oddziaływania upalnego powietrza tego lata będzie zlokalizowany w Portugalii, Hiszpanii, południowej Francji i większości Włoch, ponieważ ciepło z północnej Afryki rozprzestrzeni się głównie i bezpośrednio nad półwyspami Iberyjskim i Apenińskim. Oczekuje się, że temperatury w południowo-zachodniej i południowo-środkowej Europie będą zbliżone do normalnych w miesiącach letnich. Najcieplej będzie w lipcu z temperaturami rzędu 26-34°C. W sierpniu temperatury znów zaczynają spadać.

Podczas gdy lato w gorących i suchych warunkach zwykle budzi obawy co do ilości wody dostępnej w zbiornikach w całej Hiszpanii, silne, zimowe burze na początku roku zapewniły wystarczające zapasy wody w zbiornikach retencyjnych. Dodatkowo śnieg w górach topniał stopniowo przez całą wiosnę i oczekuje się, że będzie topniał do lata. Spływ z wyższych partii gór może gromadzić się w zbiornikach i utrzymywać wyższy poziom wody, pomimo przewidywanego braku stałych opadów tego lata. Dodatkowo w kwietniu do zwiększenia zaopatrzenia w wodę przyczyniły się opady zbliżone do normalnych w kwietniu. Brak opadów może opóźnić zbiory, w tym oliwek, do czasu, gdy woda z gór spłynie do rzek i zbiorników wodnych na niżej położonych obszarach. Drzewa oliwne są odporne na suszę, jednak nowo posadzone drzewa potrzebują wilgotnej gleby, aby dobrze się rozwijać. Stres spowodowany mrozem na początku tego roku może spowodować, że uprawy oliwek będą bardziej podatne na upały i brak opadów, których można się spodziewać w Hiszpanii i Portugalii – powiedział starszy meteorolog w AccuWeather, Alan Repper

Ciepło dotrze do Europy Centralnej

W miarę przesuwania się szlaku burz (głównej trasy niżów znad Atlantyku) na północ, ciepło będzie się rozprzestrzeniać z Hiszpanii i Włoch do południowej Wielkiej Brytanii, północnej Francji, Belgii, Niemiec, południowej Polski, Ukrainy i krajów Bałkańskich. Jednak ekspansja cieplejszej pogody nie będzie ciągła i stabilna na tych obszarach.

„Na zachodzie i na wschodzie może panować upał, ale rzadko w tym samym czasie” – powiedział starszy meteorolog AccuWeather, Tyler Roys. “Jest bardziej prawdopodobne, że ciepło będzie pojawiać się falami” – dodał.

Rozprzestrzenianie się cieplejszej pogody będzie również stopniowe, a im dalej od źródła ciepła, tym dłużej zajmie przekroczenie normalnej temperatury na dany obszar. Przewiduje się, że upały w Paryżu i Berlinie pojawią się dopiero pod koniec lipca, lub w sierpniu. Normalnie wysokie temperatury w całym regionie wzrastają od 19-21°C do 21-25°C w czerwcu i lipcu. W sierpniu temperatury zwykle zaczynają spadać w kierunku 19-21°C , ale w tym roku oczekuje się, że utrzymają się powyżej normy przez co najmniej część miesiąca. Oprócz upałów, może to być trzecie z rzędu lato z opadami poniżej normy we Francji i Niemczech, a także w Wielkiej Brytanii. – powiedział Roys.

Podczas gdy gorące i suche warunki mogą trwać w drugiej połowy lata, ten schemat pogody nie wyeliminuje ryzyka silnych burz w centrum Europy. Nie spodziewamy jednak się powszechnej, surowej pogody w Europie Środkowej. Oczekuje się, że groźne burze będą bardziej lokalne, rozległe układy burzowe będą dość rzadkie.

Wilgotny początek lata na Wyspach Brytyjskich

Wielka Brytania i Irlandia czekają na nadejście typowych letnich temperatur, jednak okresy deszczowej pogody utrzymają się w regionie przynajmniej do początku lata. Podczas gdy mokra aura będzie się utrzymywać w Irlandii, Szkocji i północnej Anglii co najmniej do czerwca, lub początku lipca, przewiduje się, że opady będą poniżej normy przez resztę sezonu. Ostatni miesiąc znalazł się w pierwszej piątce najbardziej suchych kwietniów w całej południowej Anglii i ten trend może się utrzymywać do końca maja.

Taka tendencja może utrzymywać się w różnych częściach obszaru w okresie letnim, co może powodować problemy wraz z początkiem sezonu wegetacyjnego. W niektórych częściach południowej Anglii mogą wystąpić trudne warunki uprawy, podobnie jak we Francji i Niemczech.

W związku z pobliskim szlakiem wędrówki niżów, w Szkocji i północnej Anglii oczekuje się, że opady będą bliższe sezonowej normie. Pozwoli to również utrzymać temperatury w pobliżu normalnych (15-21°C) dla regionu. Na początku lipca spodziewane są temperatury bardziej typowe dla miesięcy letnich. Wysokie temperatury sięgające 30 stopni Celsjusza lub wyższe są najbardziej prawdopodobne między 1 lipca a 15 sierpnia.

Chłodno oraz mokro w Skandynawii i krajach Bałtyckich

Ze względu na powolny napływ ciepła z południowej Europy, oczekuje się, że napływ mas powietrza z temperaturami powyżej normalnych zatrzyma się w najbardziej wysuniętych na północ krańcach kontynentu. Trasa układów niskiego ciśnienia z północy Wielkiej Brytanii do Norwegii i Szwecji pomoże zablokować progresję cieplejszych warunków na północy, a także utrzyma okresy deszczowej pogody w regionie. Oczekuje się, że do sierpnia ten „tor sztormowy” będzie kontynuował marsz na północ do północno-wschodniej Europy, przynosząc od czasu do czasu okresy niespokojnej pogody do krajów Bałtyckich, a także Polski i Białorusi i zachodniej Rosji.

Temperatury w Polsce będą bliskie lub niższe od normalnych. Z kolei Berlin będzie się znajdował bliżej skraju intensywniejszego letniego upału. „Upał zwykle przenosi się do Europy Środkowej i zatrzymuje się wokół wschodnich Niemiec” – powiedział Roys, dodając, że znacznie bardziej wilgotny wzór oczekiwany w Polsce i krajach Bałtyckich może ograniczyć wzrost temperatur.

Bardziej nasycona gleba może również pomóc w obniżeniu temperatury w miesiącach letnich, ponieważ energia słoneczna służy raczej do odparowywania wilgoci z gleby niż do ogrzewania powietrza. Normalnie wysokie temperatury w Niemczech i Polsce to 21-26°C w miesiącach letnich.

Lato w Polsce w skrócie

Będzie dość ciepło, ale nie upalnie. Najpewniej letnia aura w tym roku będzie zbliżona do tej z poprzedniego sezonu, a więc okresowo chłodna i deszczowa, ze sporadycznymi falami ciepła. W 2021 trend może być jednak nieco inny – zamiast względnie chłodnego początku i ciepłej końcówki, całe lato może zapisać się z temperaturami poniżej normy wieloletniej.

Opadów najpewniej będzie nieco więcej, zwłaszcza na zachodzie kraju. Z kolei południe może początkowo spodziewać się niedoboru deszczu. Trend ten zmieni się w połowie lata, gdy opadów będzie więcej – sierpień może być nawet nieco bardziej wilgotny od normy.

Jakie zatem będzie lato 2021? Czas pokaże. Jak powszechnie wiadomo, prognozy długoterminowe obarczone są błędem prognostycznym. Z drugiej strony, AccuWeather dość często trafiało ze swoimi przewidywaniami w ostatnich latach. Warto zatem wziąć to pod uwagę.
Was natomiast zachęcamy do śledzenia relacji live, wydawanych prognoz burzowych i ostrzeżeń, które pojawiają się zarówno na stronie Sieci Obserwatorów Burz jak i w aplikacji Monitor Burz, które wydawane będą podczas nadchodzącego lata 2021.
grafika: AccuWeather, opracowanie: IncusMeteo / Sieć Obserwatorów Burz
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2024 INCUS Media Group