Prognoza na weekend. Wiatr, chmury i ochłodzeniePrognoza na weekend. Wiatr, chmury i ochłodzenie

Nadchodzący weekend będzie inny niż poprzedni, gdyż towarzyszyć nam będą wiatr, chmury i odczuwalne ochłodzenie. Miejscami możliwe będą opady deszczu, na północy możliwy także śnieg z deszczem i lokalnie śnieg. 

Piątek w północnej części kraju przywitał nas śniegiem. Choć nie było go wiele i w większości stopniał przed południem, to przypomniał nam, że zima za pasem. Intensywne opady spowodowały również utrudnienia na drogach, głównie z powodu kierowców, którzy nadal jeżdżą na letnich oponach. Na pytanie, czy warto je już wymieniać, pytamy dlaczego nie są już od dawna wymienione? Pogoda w weekend nieco się ociepli, ale nadal bliżej nam do zimy niż do jesieni.

Wietrzna sobota

W sobotę początkowo nie będzie można narzekać na brak słońca. Na zachodzie i północy dość szybko jednak pojawią się chmury, związane z frontem atmosferycznym. Będzie on szczególnie na północy powoli zaznaczać swoją obecność. Z biegiem dnia zachmurzenie będzie postępować w kolejnych regionach naszego kraju, docierając ostatecznie na wschód. Przelotnie padać będzie w rejonie oddziaływania frontu, czyli na północy, choć będą to opady raczej symboliczne. Deszcz ze śniegiem i sam śnieg pojawią się na północnym wschodzie, ale sięgnąć mogą nawet centralnego Mazowsza. Opadów białego puchu spodziewamy się głównie wieczorem i w nocy. Podobnie jak w piątek, opady nie będą długotrwałe, jednak chwilami mogą być dość intensywne.

Dokuczać będzie silny wiatr, głównie wieczorem i w nocy, który w porywach może przekraczać na wybrzeżu 70 km/h. Niektóre modele sugerują wartości oscylujące w granicach nawet 100 km/h.

Prognozowana maksymalna prędkość wiatru w porywie. w sobotę 21 listopada 2020. Model: GFS
Prognozowana maksymalna prędkość wiatru w porywie. w sobotę 21 listopada 2020. Model: GFS

Na termometrach zobaczymy od zera na południu i w górach do maksymalnie 5 stopni Celsjusza na zachodzie i północnym – zachodzie. W centrum, na północnym wschodzie i wschodzie 3 – 4 kreski powyżej zera. Nad ranem możliwe będą także lokalne mgły i zamglenia. W nocy z soboty na niedzielę na południu kraju termometry pokażą wartości nieznacznie poniżej zera.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 21 listopada 2020. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 21 listopada 2020. Model: GFS

Pochmurno i z opadami w niedzielę. Może zagrzmieć

Niedziela to w dalszym ciągu silny wiatr na północy, choć nieco słabszy niż w sobotę, oraz chmury, które obejmować będą obszar niemal całego kraju. W strefie opadów deszczu, a także deszczu ze śniegiem i śniegu mogą także padać pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Opady lokalnie mogą być intensywne, ale na ogół szybko przemijające. Opadów mieszanych spodziewamy się głównie na północnym wschodzie.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 22 listopada 2020. Model: GFS
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 22 listopada 2020. Model: GFS

Na termometrach zobaczymy od zera na południowym wschodzie do nawet 9 stopni na północnym zachodzie. Warto przy tym zaznaczyć, że na zachodzie nie będzie tak ciepło przez cały dzień. Początkowo będzie tam także chłodno. Dopiero stopniowo, z biegiem dnia, zacznie napływać cieplejsze powietrze.

Prognozowavna temperatura w niedzielę, 22 listopada 2020. Model: GFS
Prognozowana temperatura w niedzielę, 22 listopada 2020. Model: GFS

W niedzielę również na północy, jak wspominaliśmy będzie wiać, choć słabiej niż w sobotę. Porywy na wybrzeżu sięgną do 60-70 km/h, nad otwartą wodą mogą przekroczyć 80 km/h. Mocno wiać ma także w górach, zwłaszcza w Bieszczadach.

Prognozowana maksymalna prędkość wiatru w porywie. w niedzielę 22 listopada 2020. Model: GFS
Prognozowana maksymalna prędkość wiatru w porywie. w niedzielę 22 listopada 2020. Model: GFS

 

Grafika ilustracyjna: wxcharts.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group