koniunkcja Jowisz-Saturn-Księżyc

Tego spektaklu nie można przegapić! Dzisiejsze wieczorne niebo ozdobi koniunkcja aż trzech, jasnych ciał niebieskich! Do bliskich sobie od kilkunastu tygodni Jowisza i Saturna dołączy Księżyc. Będzie to wstęp to pokazu, jaki czeka nas niemal dokładnie za miesiąc – superkoniunkcji Jowisza i Saturna, podczas której oba ciała będą od siebie odległe o niecałe pięć stopni!

Końcówka roku przyniesie nam jedno z najważniejszych wydarzeń astronomicznych ostatnich lat. Dwie, największe planety Układu Słonecznego – Jowisz i Saturn, znajdą się najbliżej siebie od blisko 400 lat. Superkoniunkcja nastąpi 21. grudnia. Wówczas obie planety będą zaledwie jeden stopień od siebie na nocnym niebie! Zanim jednak to nastąpi, warto spojrzeć na dzisiejsze wieczorne niebo. Tam gdzie pozwoli na to pogoda, będziemy mogli dostrzec zbliżenie aż trzech ciał niebieskich. Koniunkcja Jowisza i Saturna zostanie dziś ozdobiona bliskością Księżyca!

Koniunkcja trzech ciał niebieskich!

Ostatnie miesiące to dominacja gazowych olbrzymów na nocnym niebie. Jowisz i Saturn są blisko siebie praktycznie od wiosny, a z każdym tygodniem planety ciągle się do siebie zbliżają. Dołączył do nich Księżyc w pierwszej kwadrze, który z największymi planetami Układu Słonecznego stworzy dziś wieczorem na niebie niezwykle fotogeniczny trójkąt. Każde z trzech ciał biorących udział w dzisiejszej koniunkcji będzie oddalone od drugiego o około 4-5 stopni. To na tyle blisko, że bez problemu obejmiemy je obiektywem aparatów. Przy odrobinie szczęścia może się udać także obserwacja światła popielatego.

Zbliżenie Księżyca, Jowisza i Saturna, czyli tzw. koniunkcja. Stan na godzinę 17:30 czasu polskiego, 19. listopada. Źródło: Stellarium

Idealny czas na obserwacje potrwa mniej więcej do godziny 20:00, czyli do zachodu Księżyca. Oczywiście wiele zależy od pogody, która nie jest idealna. Na godzinę 16:30 chmury szczelnie zakrywają niebo w niemal całym kraju. Mimo tego miejscami występują przerwy w warstwie chmur i są szanse, że będzie ich w najbliższych godzinach nieco więcej. Warto więc co jakiś czas zerkać na południowo-zachodnie niebo.

Zdjęcie ilustracyjne: Stellarium
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group