prognoza październik 2020

Po dość ciepłym wrześniu, nadeszło większe ochłodzenie. Ostatnie dni miesiąca przyniosły chmury i wiatr, a miejscami także opady. Czy październik będzie zmianą, czy też jesienna aura utrzyma się na dłużej. I czy spadnie śnieg?

Wrzesień, zgodnie z zapowiedziami synoptyków z AccuWeather był cieplejszy od normy, choć opady były zróżnicowanebył cieplejszy od normy, choć opady były zróżnicowane – miejscami było ich zdecydowanie więcej, w innych regionach znacznie mniej. Ostatnie dni to jednak typowo jesienna pogoda. Jest chłodno, pochmurno, wietrznie i miejscami deszczowo. Czy taki trend utrzyma się przez cały październik, czy też może powróci, przynajmniej na krótko, babie lato?

Prognoza długoterminowa na październik 2020?

Dziesiąty miesiąc roku i drugi, pełny miesiąc meteorologiczne jesieni rozpoczął się chłodem z chmurami i wiatrem. Od jutra (3.10) pogoda poprawi się, zwłaszcza w centrum i na południu kraju, gdzie termometry wskazać mogą nawet 26-27 stopni. Będzie to jednak krótkie ocieplenie – od poniedziałku (5.10) temperatura spadnie w okolice 16-20 stopni i na takim poziomie utrzyma się niemal do końca tygodnia. Możliwe będą praktycznie codzienne, przelotne, lub krótkotrwałe opady w całym kraju, jednak najwięcej deszczu spadnie na południowym zachodzie Polski. Okres mniej wilgotnej, prawdopodobnie nawet wolnej od deszczu pogody ma się zacząć w połowie miesiąca. Jak jednak wygląda prognoza długoterminowa na październik 2020?

Model długoterminowy CFS utrzymuje widoczny w prognozach średnioterminowych trend ku cieplejszej i bardziej wilgotnej pogodzie. Według jego szacunków październik, podobnie jak wrzesień, będzie miesiącem cieplejszym od normy w całym kraju o około 1-2 stopnie. Im dalej na wschód, tym będzie cieplej. Oznacza to, że średnia temperatura miesiąca powinna wynieść około 10 stopni. Będzie on więc chłodniejszy od września, co zrozumiałe, ale cieplejszy od normy z lat 1981-2010.

W kwestii opadów mamy również dobre wieści. Deszczu ma być więcej niż powinno. Ten sam model pogodowy wskazuje nadmiar deszczu na poziomie 0,2-0,6 mm dziennie, czyli w skali miesiąca miałoby spaść od 6 do 18 mm więcej niż wynosi norma dla października. Najwięcej opadów ma być, wbrew prognozom średnioterminowym, na północy kraju. Daje to w skali miesiąca mniej więcej od 60 do ponad 100 mm opadów – im dalej na północ, tym więcej.

Nieliczne wichury i powrót mrozów

Model przewiduje także znaczne obniżenie średniego ciśnienia nad zachodnią Europą, szczególnie nad Wyspami Brytyjskimi, oraz jego podwyższenie nad północną i północno-wschodnią Europą. Daje to szanse na kolejne, głębokie niże nad zachodem kontynentu i napływy za równo ciepłego powietrza z południa i suchego ze wschodu, jak i na okresy wilgotne z cyrkulacją zachodnią. W takiej sytuacji pojawić się mogą także kolejne mrozy, zwłaszcza w trakcie wschodniej cyrkulacji, wyżowej pogody i napływu powietrza kontynentalnego. Z drugiej strony blokada wyżowa powinna nas ochronić przed większością jesiennych wichur.

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group