Koniec spokoju na Atlantyku. Możliwy kolejny huragan.Koniec spokoju na Atlantyku. Możliwy kolejny huragan.

Kończy się okres spokoju na Atlantyku, gdzie jak wskazuje NHC może powstać huragan Gamma. Będzie to już 24 nazwana burza tropikalna w tym sezonie. Na ten moment synoptycy NOAA oceniają szansę na jej powstanie na 80% Zaraz za nią znajduje się kolejna fala tropikalna.

Od kilku dni obserwowana jest kolejna w tym sezonie fala tropikalna, która pojawiła się w rejonie Morza Karaibskiego. Istnieje duża szansa, że w weekend dojdzie to jej organizacji, a w efekcie powstania depresji tropikalnej. Na godzinę 1:48 czasu wschodniego (7:48 czasu polskiego) NHC przewiduje około 80% szans na organizację układu w cyklon w ciągu kolejnych 48 godzin.

Burza Gamma może pojawić się już w sobotę!

Nad wodami Morza Karaibskiego, u brzegów Nikaragui i Hondurasu formuje się pierwszy od ponad tygodnia cyklon tropikalny. Według prognoz NHC już w sobotę, a być może nawet popołudniu, lub wieczorem czasu polskiego u brzegów Półwyspu Jukatan może powstać burza tropikalna Gamma o potencjale do wytworzenia huraganu na Zatoce Meksykańskiej.

Jednocześnie we wschodniej części Morza Karaibskiego znajduje się fala tropikalna, która daje około 30% szans na uformowanie cyklonu w ciągu najbliższych pięciu dni. W takiej sytuacji nowy układ otrzyma nazwę Delta – od czwartej litery w alfabecie greckim.

Prawdopodobnie nad północno-zachodnim Morzem Karaibskim lub południowo-środkową Zatoką Meksykańską utworzy się tropikalna depresja, być może przed osiągnięciem półwyspu Jukatan w sobotę. – NHC  via Twitter.

Jak widać, sytuacja jest dynamiczna. Jeszcze wczoraj (1.10) rano informowano o niskiej prędkości poruszania się fali tropikalnej i możliwości powstania depresji. Niestety, nie można wykluczyć, że depresja przekształci się w huragan Gamma. Jak już pisaliśmy, mamy w tym roku wyjątkowo wysoką aktywność burz na Oceanie Atlantyckim. Już wcześniej skończyły się zaplanowane na ten rok imiona, które dostają kolejne burze.

5-cio dniowa prognoza burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: https://www.nhc.noaa.gov/
5-cio dniowa prognoza burz tropikalnych na Atlantyku. Stan na godziny południowe, 1.10. Źródło: NOAA

Powrót aktywności huraganów

Jak zauważają specjaliści z NHC, w ciągu najbliższych dwóch tygodni powróci ponad normalna aktywność huraganów. Nadal występować będą korzystne warunki do formowania się cyklonów tropikalnych. Tegoroczny sezon pobił wiele rekordów. Do tej pory wystąpiło zdecydowanie więcej nazwanych burz tropikalnych. Średnia wieloletnia na podstawie danych z lat 1981 – 2010 wynosi 12 nazwanych burz. W tym roku nazwano 23 cyklony tropikalne.

Ostatni raz grecki alfabet był używany na Atlantyku w 2005 roku. Był to też pierwszy raz w historii, kiedy skończyła się lista nazw dla huraganów i burz tropikalnych.

Zdjęcie ilustracyjne: NOAA/GOES-East
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group