Pierwszy dzień wiosny! Jakie będą kolejne dni?Pierwszy dzień wiosny! Jakie będą kolejne dni?

Dziś, 21 marca mamy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Astronomiczna rozpoczęła się chwilę wcześniej, bo już w niedzielę, 20 marca o godzinie 16:33. Od dziś będą nam towarzyszyć dni dłuższe od nocy. Przed nami jeszcze zmiana czasu, który będzie miała miejsce w najbliższy weekend.

Tradycyjnie obchodzony dziś pierwszy dzień wiosny to także topienie Marzanny czy Dzień Wagarowicza. W ostatnich latach dzień ten był pogodowo bardzo różny. Bywały dni bardzo ciepłe i słoneczne, ale zdarzały się też dni chłodne i pochmurne, a miejscami także śnieżne.

Jaka będzie wiosna?

Póki co, raczej sucha, choć z perspektywą na krótkie ocieplenie. Ten stan nie jest jednak zbyt korzystny. Mamy bowiem coraz więcej symptomów świadczących o pogłębiającej się suszy. Póki co w prognozach nie widać też większych opadów mogących choć trochę poprawić sytuację hydrologiczną. Mimo wczesnej pory, w lasach obowiązują już wysokie, kojarzone z latem, stopnie zagrożenia pożarowego.

Nieco więcej o wiośnie można przeczytać w prognozie sezonowej przygotowanej przez firmę AccuWeather.

Przed nami wiosenne ocieplenie

najbliższych dniach poczujemy prawdziwy podmuch wiosny. W środę na Dolnym Śląsku termometry pokażą nawet 18 – 20 stopni Celsjusza. Dość ciepło będzie też na Górnym Śląsku, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej czy na Ziemi Łódzkiej. Im dalej na wschód czy północny wschód, tym chłodniej. Warto jednak zaznaczyć, że temperatury powyżej 14 stopni towarzyszyć nam będą prawie do końca bieżącego tygodnia. Po weekendzie czeka nas najprawdopodobniej kolejne ochłodzenie i być może opady śniegu.

temperatura środa 23.03.2022
Prognozowana temperatura maksymalna w środę, 23 marca 2022 r. Model: ECMWF

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group