Codziennie tysiące osób na całym świecie pilnuje naszej atmosfery, aby w porę ostrzec przed groźnymi zjawiskami pogodowymi. Są to zarówno zawodowi meteorolodzy, jak i pasjonaci, których rola z każdym rokiem rośnie. Dziś każdy z nas, czy to amator, czy profesjonalny meteorolog, ma swoje święto!

Ustalony przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) Światowy Dzień Meteorologii jest pamiątką powołania tej organizacji 23. marca 1950 roku. Ma ono na celu popularyzację nie tylko wiedzy z zakresu prognozowania pogody i jej monitorowania, ale również zwiększenia świadomości w zakresie zagrożeń pogodowych, zmian klimatu, oraz ochrony atmosfery i hydrosfery. Hasłem tegorocznego święta jest Wczesne ostrzeganie i szybka reakcja (Early Warning and Early Action).

Wczesne ostrzeganie i szybka reakcja

W wyniku zmian klimatycznych w wielu częściach świata ekstremalne zjawiska pogodowe i hydrologiczne stają się coraz częstsze i bardziej intensywne. Więcej z nas niż kiedykolwiek jest narażonych na liczne powiązane zagrożenia, które stale się nasilają w wyniku wzrostu populacji, urbanizacji i postępującej degradacji środowiska. Dotkliwe są nie tylko krótkotrwałe zjawiska jak burze, powodzie, huragany czy fale upałów, ale i długofalowe zmiany cykli pogodowych, powodujące susze, czy późne fale mrozów.

fot. Paweł i Marta Błaszkowscy / Sieć Obserwatorów Burz

fot. Paweł i Marta Błaszkowscy / Sieć Obserwatorów Burz

Prognozy mówiące tylko to, jaka będzie pogoda, już nie wystarczają. Prognozy zagrożeń i ostrzeganie nowcastingowe, które informują opinię publiczną o tym, jakie skutki może spowodować pogoda, mają kluczowe znaczenie dla ratowania życia i źródeł utrzymania. Jednak co trzecia osoba nadal nie jest odpowiednio objęta systemami wczesnego ostrzegania. Większa koordynacja między krajowymi służbami meteorologicznymi i hydrologicznymi, organami zarządzania kryzysowego i agencjami rozwoju ma fundamentalne znaczenie dla lepszego zapobiegania, gotowości i reagowania. Bycie przygotowanym i zdolnym do działania we właściwym czasie, we właściwym miejscu, może uratować wiele istnień i chronić źródła utrzymania społeczności na całym świecie, zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Zmienny klimat, zmiana punktu widzenia

Zmienne warunki klimatyczne i coraz gwałtowniejsze zjawiska pogodowe, zmuszają wiele organizacji do zmiany swojego myślenia w zakresie zagrożeń pogodowych. Choć na pierwszy rzut oka, przynajmniej w Polsce, nie widać znacznego wzrostu ich ilości, to już teraz powinniśmy być na nie gotowi.

Grafika ilustracyjna: WMO
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group