Prognoza tygodniowa: 21-27.03.2022Prognoza tygodniowa: 21-27.03.2022

Potężny wyż, który dominuje nad znaczną częścią Europy, powoli zaczyna słabnąć. Niemal rekordowe ciśnienie, miejscami bliskie 1050 hPa, powoli zaczyna spadać, jednak do weekendu nie będzie większych zmian w pogodzie. Nawet pomimo większej ilości chmur pod koniec tygodnia, deszczu będzie niewiele, w większości kraju nie pojawi się wcale. Nadal pozostaniemy bowiem w zasięgu silnych układów wysokiego ciśnienia. W dalszym ciągu będzie też dość ciepło, a stopniowo termometry będą wskazywać coraz wyższe wartości i w drugiej połowie tygodnia poczujemy prawdziwy powiew wiosny, która na naszych kalendarzach zawita już w poniedziałek, 21. marca, a ta astronomiczna rozpoczęła się w niedzielę, 20. marca. Jak więc dokładnie będzie wyglądać pierwszy tydzień wiosny i jednocześnie ostatni, pełny tydzień marca? Szczegóły znajdziecie w naszej prognozie tygodniowej!

W poniedziałek bez zmian w pogodzie – dużo słońca, w większości kraju bez chmur i jedynie na wybrzeżu miejscami mgły morskie. Również poranek może być lokalnie mglisty, podobnie noc. Nieliczne chmury mogą pojawić się głównie w Bieszczadach i Tatrach. W ciągu dnia na termometrach zanotujemy od 4-6 stopni w najwyższych partiach gór, przez 8-10 stopni na wybrzeżu, wyżynach, oraz na Roztoczu i Pojezierzu Pomorskim, po 10-12 stopni na pozostałym obszarze, a lokalnie 13-14 stopni na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce. Noc nadal będzie jednak chłodna – przeważnie zanotujemy od -2 do 2 stopni, w całym kraju pojawią się przymrozki. Nieco cieplej – do około 3-4 stopni będzie nad samym morzem. W dzień wiatr będzie słaby, na zachodzie umiarkowany, a noc będzie praktycznie bezwietrzna, co oznacza w dalszym ciągu złą jakość powietrza, głównie wieczorem i o poranku.

Wtorek będzie kolejny bezchmurnym i ciepłym wiosennym dniem. W całej Polsce na termometrach zobaczymy od 12 do 14 stopni Celsjusza. Brak zachmurzenia spowoduje jednak, że odczuwalna temperatura w słońcu będzie znacznie wyższa. Nigdzie też nie powinno padać, a wiatr nie będzie dawać się we znaki. Brak chmur jednak spowoduje ponowny nocny spadek temperatur. Na termometrach w nocy od -2 stopni w regionach wschodnich i południowych po 2 stopnie na plusie w okolicach Bydgoszczy, Poznania czy Legnicy. Lokalnie w całym kraju możliwe przymrozki. Nadal bez opadów.

W czwartek także spodziewamy się pięknej, wyżowej pogody, pełnej słońca i błękitu nieba. Temperatury będą jednak ciut niższe niż w poprzednich dniach. Na zachodzie i południu ujrzymy od 12 do 15 stopni Celsjusza, na pozostałym obszarze 10-12 kresek powyżej zera. Wiatr niemalże nie odczuwalny, powiewający punktowo, szczególnie na wschodzie w porywach do 10 -20 km/h. Nocą występować będą spadki wartości na termometrach do -1 stopnia na południu i okolic od 0 do 2 stopni Celsjusza na pozostałym obszarze.

W Piątek nastąpi niewielkie pogorszenie pogody, objawiające się przede wszystkim większym zachmurzeniem w pasie rejonów północnych i centralnych Polski. Na północy możliwe będą także symboliczne, przelotne opady deszczu w pierwszej części dnia. Oczywiście pojawiać się będą także liczne chwile ze słońcem.
Temperatury wyniosą od 12 stopni na północy i krańcach południowych do 14 na przeważającym obszarze kraju. Nocą mróz możliwy będzie jedynie w górach.

Po pogodnym tygodniu, w sobotę chmur zacznie powoli przybywać i wieczorem czyste niebo zobaczymy jedynie na Ziemi Lubuskiej i w południowych województwach. Mimo to nadal nie będzie padać. Poranek na północy i na wschodzie zapowiada się dość chłodno, termometry wskażą tam od 2 do 4 stopni Celsjusza. Cieplej będzie na południu i w centrum, gdzie spodziewamy się od 4 do 6 stopni. W ciągu dnia zrobi się ciepło i przyjemnie. Na nizinach spodziewamy się nawet 15-16 stopni. Chłodniej będzie jedynie w Tatrach i nad Bałtykiem – tam jedynie od 4 do 6 kresek powyżej zera.

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group