wiosna 2022 prognoza sezonowaCzy wiosna 2022 będzie spokojna? Prognoza sezonowa AccuWeather

Jak co roku, eksperci z amerykańskiej firmy AccuWeather przygotowali sezonową prognozę pogody na wiosnę. Dodatkowo IMGW opublikowało eksperymentalne wyliczenia sezonowe na okres od kwietnia do lipca. Jaka według prognoz czeka nas wiosna w Polsce? Czy będzie spokojna jak w 2020, czy raczej gwałtowna jak w 2019 roku? Czy wietrzna i burzowa zima to zapowiedź równie niebezpiecznych miesięcy przed latem?

Według prognostów z zespołu kierowanego przez starszego meteorologa Tylera Roysa, który pracuje w AccuWeather od prawie dekady, oraz starszego meteorologa Alana Repperta, który pracuje w firmie od 20 lat, nie powinny nam zagrażać anomalie, czy wyjątkowo groźne, pogodowe zdarzenia. Zarówno opady i temperatura powinny się wahać w okolicach średniej wieloletniej. W Europie należy się jednak spodziewać burz, a także kilku przypadków poważnych w skutkach incydentów pogodowych.

Wiosna 2022 w Polsce

W Polsce towarzyszyć nam będzie stosunkowo spokojna aura, podobnie jak w centralnej części kontynentu Europejskiego. Zarówno opady jak i temperatury powinny mieścić się w ramach średniej wieloletniej. Oznacza to, że nie powinna nam grozić susza, przynajmniej na początku okresu wegetacji. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że do dziś (10 marca) w wielu regionach Polski nie spadło więcej jak 5 mm deszczu od początku miesiąca. Już teraz ma to znamiona początków suszy. Jeśli w najbliższym czasie nie pojawią się opady, przewidywania amerykańskich meteorologów mogą się pod tym względem nie sprawdzić. Tyler Roys oraz Alan Reppert mówią dodatkowo o burzowych okresach w Europie. Kilka z nich może przynieść poważne w skutkach incydenty pogodowe. Największym zagrożeniem będą opady gradu i silny wiatr, a także punktowo intensywne opady deszczu.

Z kolei według eksperymentalnej prognozy sezonowej IMGW, wiosna zapowiada się cieplej od normy w całej Polsce, za równo w kwietniu, jak i w maju. Czerwiec i lipiec przyniosą, według meteorologów polskiego instytutu, temperatury mniej więcej w normie. Również opady powinny być na ogół w okolicach średniej wieloletniej. Wyjątkiem będzie północna połowa kraju w kwietniu, oraz wschodnia i południowo-wschodnia część Polski w lipcu, które mają zanotować wyższe od normy miesięcznej sumy opadów. Stoi to w pewnej kontrze z prognozą AccuWeather, która przewiduje raczej termiczną normę, choć z licznymi okresami chłodniejszymi.

wiosna 2022 prognoza sezonowa
Eksperymentalna prognoza sezonowa na wiosnę 2022. Źródło: IMGW-PIB

Burzowo na północy

Przez całą zimę aktywny szlak sztormowy powodował częste opady na północy Europy, a synoptycy AccuWeather spodziewają się, że trend ten utrzyma się aż do wiosny. Oczekuje się, że układy wysokiego ciśnienia znajdujące się nad zachodnią i środkową Europą, podczas nadchodzącej pory roku zablokują zdecydowaną większość układów niskiego ciśnienia z południa kontynentu i skieruje je dalej na północ. Według Roysa, obszary od Irlandii Północnej po Szkocję, kraje Bałtyckie i kraje na północy Europy będą musiały zmierzyć się z opadami ponad normę, a niektóre części Szkocji mogą spotkać największe opady od dawna.

Wielka Brytania jako całość przeżyła swój dziewiąty najbardziej suchy styczeń od 1862 r. – powiedział Roys.

Reppert spodziewa się, że wiosną tego roku w Wielkiej Brytanii opady będą prawie w normie w wyniku burz i sztormów znad Oceanu Atlantyckiego, co jest dobrą wiadomością w kontekście nasadzeń i prac rolniczych, które należy wykonać w całym regionie. Szkocja ma największe szanse na uzyskanie nadwyżki opadów w porównaniu ze średnią przed końcem sezonu.

Według Roysa, nawet przy prognozowanych prawie normalnych ilościach opadów, zimowy deficyt deszczu będzie prawdopodobnie zbyt duży, aby można go było całkowicie zażegnać w Walii, środkowej i południowej Anglii. Oczekuje się, że burze, które przejdą przez północną część Europy, będą główną przyczyną opadów deszczu i nie spowodują rozległych szkód spowodowanych przez silny wiatr. To dobra wiadomość po wietrznej i niebezpiecznej zimie na Wyspach.

Możliwa susza na południowym- zachodzie Europy

Wspomniany wcześniej obszar wysokiego ciśnienia, który będzie wpływać na pogodę w północnej Europie, będzie sprzyjał suchej pogodzie, wysokiemu usłonecznieniu i wczesnemu ociepleniu na obszarach położonych dalej na południe, w tym od Półwyspie Iberyjskim, południowej części Francji, Włoszech i na Bałkanach.

Chociaż prognoza jest idealna dla tych, którzy chcą wyjść na zewnątrz i cieszyć się ciepłem, jakie ma do zaoferowania wiosna, meteorolodzy AccuWeather twierdzą, że w rezultacie istnieje poważny problem związany z rosnącą suszą. Specjaliści wskazali Hiszpanię, Portugalię i południową Francję jako obszary, w których połączenie niedoboru opadów i upałów może spowodować poważne obawy przed suszą. W Hiszpanii i Portugalii była to jedna z najbardziej suchych zim w historii tych krajów i według Roysa ten trend prawdopodobnie będzie kontynuowany do wiosny. Jeśli chodzi o rolnictwo, eksperci ostrzegają, że negatywne skutki braku deszczu dla rolników, prawdopodobnie przeważą nad pozytywami.

Próba uprawy roślin z opadami poniżej normy może ostatecznie doprowadzić do niższych ogólnych plonów, w tym kukurydzy i pszenicy we Francji.

Susza, zwłaszcza w południowej części Hiszpanii i Portugalii, może spowodować poważne zniszczenia w uprawach oliwek – ostrzegł Reppert.

Według lokalnej gazety The Olive Press, Hiszpania odnotowała drugi najbardziej suchy styczeń XXI wieku. Opady wyniosły jedynie 26% normy. Indeks opracowany przez niemiecką służbę meteorologiczną (DWD) wykazał, że od grudnia 2021 r. do stycznia 2022 r. zasięg suszy od umiarkowanej do dużej rozszerzył się w Hiszpanii, Portugalii, południowo-wschodniej Francji i w północnych Włoszech.

Brak opadów i niskie stany zbiorników wodnych znacznie utrudnią nawadnianie. A gdy wejdziemy w suchą porę roku, będzie to zły początek sezonu wegetacyjnego. Możliwe, że niektórzy rolnicy nawet nie będą w stanie uprawiać oliwek w niektórych częściach Hiszpanii. – zaznaczył Reppert.

Jason Nicholls, starszy meteorolog AccuWeather i główny międzynarodowy prognostyk, zauważył, że rolnicy mogą opóźniać sadzenie, jeśli ziemia będzie zbyt sucha i nie będzie perspektyw na deszcz. Jednak dla wielu, których utrzymanie zależy od zbiorów, może nie być innego wyboru. Oczekuje się, że w Grecji opady będą nieznacznie poniżej normy, ale najpewniej bliżej średniej niż w Hiszpanii i we Włoszech.

Spokojna pogoda w centrum Kontynentu

W środkowej części Europy można spodziewać się raczej umiarkowanej wiosny. Jak wskazują progności AccuWeather, obędzie się tam bez szczególnie długich okresów mokrej lub suchej pogody. Oczekuje się, że opady w północnej Francji, Niemczech i na Bałkanach będą w dużej mierze zbliżone do normy, lub ją nieco przekroczą.

Na tym obszarze będziemy mieć burzowe okresy, które potrwają może pięć dni z rzędu, ale także dłuższe okresy suszy. Ponieważ szlak układów niskiego ciśnienia pozostaje na północy, stałe opady pozostaną również na północy, przez większość sezonu – powiedział Roys.

Wydaje się, że wiosna jako całość będzie łagodna w całym regionie, ale czasami może dojść do swoistego “przeciągania liny”, jeśli chodzi o temperatury.

Niemcy i Polska prawdopodobnie zobaczą postęp „dwa kroki do przodu i jeden krok w tył” wraz z temperaturami. Chociaż będzie się ocieplać, [temperatury] nadal będą miały trudności z utrzymaniem się powyżej średniej przez kilka tygodni – powiedział Reppert.

Ponieważ systemy niżowe od czasu do czasu przetaczają się przez środkową Europę i zderzają się z ciepłym powietrzem nad kontynentem, prognostycy twierdzą, że nie jest wykluczone, że może to wywołać kilka poważnych zdarzeń pogodowych w miarę upływu sezonu wiosennego.

Dzięki ogólnie ciepłym warunkom i wędrówce układów niżowych na północ Europy, silne burze z piorunami będą miały możliwość rozwoju w północnej Francji, w kierunku Polski, szczególnie w kwietniu i maju – stwierdził Roys.

Oprócz potencjalnego spowodowania nagłych zakłóceń w podróżowaniu i codziennych czynnościach, najsilniejsze burze tej wiosny mogą również nieść ryzyko uszkodzenia budynków przez wiatr, opadów gradu i lokalnych powodzi błyskawicznych. Bałkany będą kolejnym obszarem, w którym gwałtowne burze mogą rozwijać się późną wiosną. Według Roysa, w maju na tym obszarze prawdopodobnie wzrośnie zagrożenie burzami, ponieważ chłodne powietrze znad Ukrainy zderzy się z cieplejszym powietrzem na zachodzie.

Cieplejsze masy powietrza będą próbowały dostać się na Ukrainę i Białoruś, ale obawiamy się, że w maju panować będzie wyżowa pogoda w regionie, co będzie sprzyjać chłodniejszej i suchszej pogodzie – powiedział Roys.

Taka konfiguracja może prowadzić do lokalnych przymrozków w późnym sezonie w niektórych częściach regionu.

W wielu lokalizacjach późne wiosenne przymrozki zwykle mają miejsce do połowy maja – dodał Roys.

Raz jeszcze przypominamy: prognozę tę należy traktować jako wstępną na nadchodzący okres. Na pewno będziemy informować o kolejnych przewidywaniach na najbliższy czas, skupiając się na naszym kraju.

wiosna 2022
Wiosna 2022. Prognoza sezonowa. Źródło: AccuWeather / opr. własne
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2024 INCUS Media Group