Odra

Rzeka Odra wciąż stanowi zagrożenie. We Wrocławiu nadal rośnie jej poziom. Pojawiły się także pierwsze zalania i podtopienia, choć jak zapewnia miejscowy Ratusz, miastu nie grozi powódź na miarę tej z 1997 roku. Na stacji wodowskazowej Terestno, zlokalizowanej tuż pod Wrocławiem, notowane są 483 cm wody. Stan alarmowy wynosi 450 cm. 

Kulminacja fali powodziowej osiągnęła właśnie swój szczyt we Wrocławiu. Miasto jest bezpieczne według zapewnień władz, choć miejscami, głównie na terenach zalewowych, wody jest sporo. W kolejnych kilkunastu godzinach utrzyma się maksymalna faza kulminacji fali powodziowej, jednak najpewniej jeszcze w poniedziałek woda zacznie wyraźnie opadać. To jednak nie koniec – fala wezbraniowa nadal zmierza Odrą ku jej ujściu. Praktycznie na całej długości rzeki możliwe są zalania bądź uszkodzenia infrastruktury nad rzeką.

Stan podwyższonej gotowości

We Wrocławiu oraz w gminach należących do powiatu wrocławskiego tj.  Oława, Czernica i Siechnice obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego. Oznacza to, że przede wszystkim sprawdza się gotowość działania służb i instytucji odpowiedzialnych za ochronę ludzi i przeciwdziałanie skutkom powodzi. Stosuje się również wzmożoną obserwację stanów wód i infrastruktury przeciwpowodziowej. Według urzędników Wrocławskiego ratusza, stan wody podniesie się jeszcze o około 15 cm. Maksymalna część kulminacji fali powodziowej dotrze do miasta w poniedziałek, najpewniej rano.

Stan rzeki Odra na stacji wodowskazowej Terestno. źródło: hydro.imgw.pl
Stan rzeki Odra na stacji wodowskazowej Terestno na godzinę 16:30. źródło: hydro.imgw.pl – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Dane zostały przetworzone

Zalania we Wrocławiu

Odra otacza miasto niemal z każdej strony. Niestety, jej wysoki stan powoduje zalania i podtopienia. Częściowo pod wodą znajdują się bulwary Politechniki Wrocławskiej przy Wybrzeżu Wyspiańskiego. Woda zalała też część bulwaru Xawerego Dunikowskiego. Woda pojawiła się też na terenach zalewowych Odry.

Wodowskaz w miejscowości Brzeg w woj. opolskim na dziś na godz 15.00 wskazuje stan: 603 cm. Prognoza pozomu wody w Odrze na wodowskazie w Brzegu na jutro na godzinę 8.00 jest oceniana na 590 cm, zgodnie z planem sterowania przepływami przez Centrum Operacyjne PGW Wody Polskie. Szczyt wezbrania na Odrze przechodzi obecnie przez Oławę. Wystąpiły lokalne podtopienia na polach na wysokosci miejscowosci Groblice. – PGW Wody Polskie

 

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group