Epsilon - kolejna potencjalnie groźna burza tropikalnaEpsilon - kolejna potencjalnie groźna burza tropikalna

Amerykańskie NHC informuje w swoich cyklicznie wydawanych komunikatach o 80 % szansie powstania kolejnej burzy tropikalnej, która otrzyma imię Epsilon. Pomimo zbliżającego się końca sezonu huraganów na Atlantyku, ten nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Burza tropikalna Epsilon będzie 27 nazwaną w tym sezonie. Wiele wskazuje, że to nie ostatnia depresja tropikalna, która pojawi się na Atlantyku w tym roku.  

Koniec kolejnego, krótkiego okresu spokoju na Oceanie Atlantyckim. W ciągu kolejnych 48 godzin istnieje 80 procentowa szansa powstania depresji tropikalnej, a w ciągu kolejnych 5 dni, aż 90 procentowa. Po huraganie Delta, który stał się najpóźniejszym huraganem i jednocześnie pierwszym z nazwą z listy rezerwowej, który uderzył w USA, czas na kolejną formację tropikalną. Ma spore szanse na uformowanie się jeszcze przed końcem weekendu. Otrzyma wówczas nazwę Epsilon.

Atlantyk się reaktywuje – nadchodzi Epsilon!

Sezon huraganów jeszcze się nie skończył. Obecny, 2020, jest wyjątkowo aktywny i niemal pewnym już jest, że zapisze się jako najaktywniejszy w historii. To drugi raz odkąd stosuje się obecne nazewnictwo, kiedy skończyła się lista imion. Z tego względu kolejne burze tropikalne, depresje i huragany nazywane są od liter alfabetu greckiego. Mieliśmy więc Alfę, Betę, Gammę i Deltę. Obecnie na wschód-południowy wschód od Bermudów formuje się już 26. nazwana burza obecnego sezonu – Epsilon.

Procentowa szansa powstania burzy tropikalnej w najbliższych 48 godzinach. Źródło: NHC
Procentowa szansa powstania burzy tropikalnej w najbliższych 48 godzinach. Źródło: NHC

Według komunikatu NHC, układ może pojawić się już w ciągu najbliższych 48 godzin. Minie od południa Bermudy, choć może oddziaływać na archipelag. Następnie ma się skierować w kierunku Morza Karaibskiego.

Deszcze i burze okazują oznaki organizacji, związane są one z  nietropikalnym systemem niskiego ciśnienia znajdującym się około
500 km na wschód-południowy wschód od Bermudów. Dalszy powolny rozwój jest spodziewany, a subtropikalna depresja lub burza są bardzo prawdopodobne.
Może uformować się w ciągu następnego dnia lub dwóch(…). – fragment komunikatu NHC

W przyszłym tygodniu można się spodziewać powstania burzy Zeta. Nad morzem Karaibskim znajduje się bowiem układ niskiego ciśnienia z wbudowanymi burzami. Obecnie wykazuje około 30% szans na powstanie cyklonu w ciągu najbliższych 5 dni. Jeśli jednak takowy się pojawi, wówczas Epsilon i potencjalna Zeta będą dość blisko siebie i mogą jednocześnie oblegać Karaiby lub Zatokę Meksykańską.

Coraz bliżej pobicia rekordu z 2005 roku

Po pojawieniu się burzy Epsilon, pozostaną tylko trzy burze do pobicia rekordu z 2005 roku. Wtedy też aż 6 burz zostało nazwanych literami greckiego alfabetu, jednak lista imion była dłuższa o jedną pozycję. Dodatkowo pojawiła się jedna nienazwana burza subtropikalna w okolicach Azorów. Zeta to ostatnia nazwa, która została wykorzystana przez NHC w 2005 roku, jak dotąd jedynym, który używał alfabetu greckiego.

Sezon huraganów kończy się 30. listopada, jednak układy nadal mogą się pojawiać, nawet pod koniec grudnia. W ciągu półtora miesiąca jest wysoce prawdopodobne powstanie jeszcze kilku burz tropikalnych. Według szacunków części meteorologów możliwe jest uformowanie się jeszcze od trzech do pięciu burz tropikalnych i potencjalnych huraganów. Oznaczałoby to łącznie od 28 do nawet 30 nazwanych burz podczas obecnego sezonu.

Zdjęcie ilustracyjne: NASA/GOES
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2020-2024 INCUS Media Group