nadchodzi ocieplenie w PolsceNadchodzi ocieplenie? Coraz więcej na to wskazuje!

Polska nadal pozostaje pod wpływem wyżowej i dość pogodnej aury. Miejscami pojawiało się zachmurzenie, jednak w najbliższych dniach nie zabraknie nam chwil ze słońcem. Nadchodzi również ocieplenie, które wskazują już nie tylko modele długoterminowe. Wiosna zbliża się wielkimi krokami, o czym świadczą też pierwsze sygnały dawane przez pojawiające się rośliny i powracające po zimie ptaki.

Od kilku aktualizacji także modele średnioterminowe, które sięgają swoimi wyliczeniami dalej niż do połowy przyszłego tygodnia, dość zgodnie sugerują ocieplenie. Jak zwykle przy takich okazjach bywa, dwa najpopularniejsze modele pogodowe – GFS i ECMWF nie są jeszcze zgodne co do skali i umiejscowienia najcieplejszych miejsc w Polsce. Widać już jednak, że jest to zdecydowanie pewniejsze niż jeszcze kilka dni temu.

Cieplej po 15 marca

Zmiana w panującej w kraju temperaturze pojawi się nie wcześniej jak 15 marca. W obecnie prezentowanym scenariuszu (a należy pamiętać że do omawianego terminu jest wciąż prawie tydzień) temperatura podskoczy do 12-14 stopni. Model ECMWF sugeruje, że skala ocieplenia będzie inna niż w przypadku prognozy modelu GFS – temperatura będzie wyższa ale ograniczy się ono do zachodu i południowego zachodu kraju. Można jednak śmiało zakładać, że cieplej zrobi się praktycznie wszędzie. Jest szansa, że w większości kraju temperatura poszybuje w okolice 10 stopni Celsjusza, a lokalnie nawet wyżej.

temperatura 15 marca
Prognozowana temperatura maksymalna 15 marca 2022 r. Model: GFS
temperatura 15 marca
Prognozowana temperatura maksymalna 15 marca 2022 r. Model: ECMWF

Tak z kolei wygląda 17 marca w prognozie modelu ECMWF:

temperatura 17 marca
Prognozowana temperatura maksymalna 17 marca 2022 r. Model: ECMWF

Czy to trwałe ocieplenie?

Tu niestety nie mamy dobrych informacji. Po kilku cieplejszych dniach ponownie zrobi się chłodniej. Możliwe nawet, że temperatura spadnie poniżej obecnie prognozowanych 5 stopni Celsjusza. W tym przypadku nie ma jeszcze zgodności modeli pogodowych. Trudno też mówić o tym, jaka będzie sytuacja baryczna nad Europą, co będzie miało ogromny wpływ na to, jaka pogoda będzie w tym czasie w Polsce. Warto wspomnieć o dużej rozbieżności modeli GFS i ECMWF na 18 marca. Pierwszy z nich sugeruje temperatury na poziomie poniżej 4 stopni, najpewniej z lokalnymi przymrozkami. W tym samym czasie europejski ECMWF sugeruje 8-10 stopni w dużej części kraju, a nawet do 15- 16 stopni na Dolnym Śląsku.

temperatura 18 marca
Prognozowana temperatura maksymalna 18 marca 2022 r. Model: GFS
temperatura 18 marca
Prognozowana temperatura maksymalna 18 marca 2022 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group