Kiedy pojawi się wiosna?Kiedy pojawi się wiosna?

Wczoraj, 1 marca był pierwszym dniem meteorologicznej wiosny. Niestety, przynajmniej do połowy miesiąca nie widać w prognozach znaczącego ocieplenia. Nadal pojawiać się będą przymrozki, a także opady mieszane, czy samego śniegu. Wraz z początkiem miesiąca, coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, kiedy pojawi się wiosna?

Marzec rozpoczął się dość pogodnie, ale i mroźno – nocami niemal w całym kraju temperatura spada poniżej zera stopni. Wszystko to zawdzięczamy stabilnej, wyżowej pogodzie, która dominuje w naszej części Europy w ostatnich dniach. W ciągu dnia pojawia się bardzo dużo słońca, a nocami wspomniane przymrozki. Miejscami jednak występują niskie chmury, oraz mgły, związane z osiadającym w obrębie niżu chłodnym powietrzem. Jeśli pogoda ta utrzyma się dłużej, może być groźna dla roślin, które niebawem zaczną się budzić z zimowego snu.

Chłodny początek meteorologicznej wiosny

Marzec przyniósł ulgę od wietrznej i mokrej aury, jaką raczył nas luty. Wraz z wyżem, który odpowiada za znaczną poprawę pogody, spadła także temperatura powietrza, zwłaszcza w nocy. W wielu miejscach notowane są temperatury poniżej zera stopni. Lokalnie mróz sięga nawet poniżej -5 stopni Celsjusza.

Minimalna temperatura powietrza zanotowana 2 marca 2022 r. Źródło: infoclimat.fr
Minimalna temperatura powietrza zanotowana 2 marca 2022 r. Źródło: infoclimat.fr

Tak prezentuje się prognoza sytuacji barycznej na czwartek, 3 marca:

Mapa baryczna na 3.03.2022. Źródło: DWD
Mapa baryczna na 3.03.2022. Źródło: DWD

Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie pogoda nie ulegnie większym zmianom. Dodatkowo pojawią się przelotne opady mieszane, a także samego śniegu.

Prognozowana pokrywa śnieżna na 12 marca 2022 r. Model: GFS
Prognozowana pokrywa śnieżna na 12 marca 2022 r. Model: GFS

Druga połowa marca z ociepleniem?

Niewielka szansa na ocieplenie pojawi się dopiero w okolicach 14-15 marca. Na ten moment (środa, 2 marca 2022) nie wydaje się ono być jednak trwałe, ani nawet pewne że wystąpi. W jeszcze dalszej perspektywie widać tendencje do ponownego ochłodzenia. Nie zabraknie także opadów, ale i chwil ze słońcem – szczególnie tam, gdzie ma być najcieplej.

ocieplenie 15 marca
Prognozowana temperatura maksymalna 15 marca 2022 r. Model: GFS
Grafika ilustracyjna: pixabay.com/ opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group